Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57

Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.

Reklama

Turecký prezident Erdogan byl hlavním společníkem Vladimira Putina při jeho zahajovací návštěvě aerosalonu MAKS-2019 v Žukovském u Moskvy. Ačkoliv se téma možného prodeje nejmodernějších ruských stíhaček Su-57 do Turecka prezentovalo v západních i ruských médiích často jako hoax či záměrná manipulace, poslední vývoj lze zpochybnit jen těžko.

Prezidenti obou zemí společně navštívili stojánku s prototypem Su-57. Podle serveru stanice RT se Erdogan ruského prezidenta nejprve dotázal, zda letoun už létá. Následovala jednoslovná souhlasná odpověď „létá“, po níž přišla Erdoganova otázka: „A je už možno ho koupit?“ Vladimir Putin opět odpověděl jednoznačně: „Můžete ho koupit“.

Erdogan pak Su-57 zmínil i při rozhovoru s ruským prezidentem před novináři a přiživil tak úvahy o tom, že Turecko skutečně hledá alternativu k F-35 poté, co se Ankaře cesta k tomuto americkému letounu (a především k technologiím) zkomplikovala nákupem ruských protivzdušných systémů S-400.

Reklama

Naopak pro Rusko může být takový obchod velmi vítaný. V zemi sice zaznívají hlasy proti prodeji citlivých technologií zemi NATO, na druhou stranu projekt Su-57 nedávno postihla rána v podobě odmítnutí účasti Indie v „příbuzném“ programu FGFA (jehož výsledem měl být vývoj exportní modifikace Su-57).

Závazně bylo objednáno – po bezmála dvacetiletém vývoji a mnohamiliardových investicích – „pouze“ 76 letounů Su-57 pro ruské letectvo, přičemž s výjimkou Turecka lze od dalších potenciálních zákazníků očekávat jen nevelké objednávky. Čína, coby vedle Indie další kdysi vděčný zákazník ruských zbraní, už naplno rozjela sériovou výrobu vlastních stealth stíhaček J-20.

Geo, EA24

Foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama