Takto budou létat spolu: Ochotnik a pilotovaná stíhačka (VIDEO)

Ruský těžký průzkumný a úderný bezpilotní letoun S-70 Ochotnik letěl při svém nedávném úvodním testovacím letu ve společnosti dvoumístného Suchoje Su-30SM, ukazují nové, rozšířené HD záběry.

Nové záběry zachycují mimo jiné společný let Ochotnika a víceúčelového letounu Su-30SM. Ten sice v tomto případě plní roli monitorovacího letounu, zajišťujícího vzdušný sběr informací, které budou podrobeny následným analýzám testovacího letu.

Reklama

Je ovšem také ilustrací toho, jak bude nasazení S-70 nebo z něj vyvinutého bezpilotního letounu vypadat v praxi: posádky nejnovějších stíhacích letounů ruského letectva budou těžké drony doprovázet a „úkolovat“ v rámci síťové spolupráce přímo nad bojištěm.

Ačkoliv se v této souvislosti hovoří zejména o nejnovějším Su-57, lze předpokládat, že v nové roli bude využit právě dvoumístný typ Su-30SM, který v následujících letech projde hlubokou modernizací.

Ostatně podobné bylo určení původního Su-30 (Su-27PU), vyvíjeného v druhé polovině 80. let minulého století. Tehdy sice nešlo o drony, letoun byl ale vyvíjen a konstruován jako velitelské stanoviště k řízení činnosti skupin stíhacích letounů s méně výkonným palubním vybavením (tehdy však šlo primárně o napadání vzdušných cílů, mj. střel s plochou dráhou letu). Úkol měl na starosti operátor, sedící v zadním, speciálně uzpůsobeném kokpitu s rozměrnou (tehdy CRT) obrazovkou, poskytující přehled o taktické situaci.

Koncepce stíhač-dron je dlouhodobě rozvíjena v západních zemích a aktuálně také například v Austrálii, pro kterou je vyvíjen těžký bojový dron v rámci programu nazvaného příznačně Loyal Wingman.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com / MO RF

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(4 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Nebyl to mýtus. Íránci ukázali světu vlastní „S-300“ (VIDEO)
    Roky o něm íránští představitelé mluvili, ale s výjimkou fotografií některých komponentů nezveřejnili mnoho „hmatatelných“ informací o jeho existenci. Až nyní: Írán ukázal světu vlastní sofistikovaný protivzdušný systém dlouhého dosahu Bavar 373.
    středa, 21 srpen 2019 23:22 Přečteno 2541 krát
  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2334 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama