Zaútočit na Írán bude těžké. Výrazně zlepšil protivzdušnou obranu a očekává Bavar-373 (VIDEO)

Případný vzdušný úder na Írán se stává pro potenciální útočníky čím dál složitější záležitostí. Teherán, mimo zorné pole světových médií, věnoval v posledních deseti letech značnou pozornost posílení své protivzdušné obrany. Ta hlavní posila však teprve přijde.

Počet íránských protivzdušných baterií se podle analýz od roku 2010 prakticky nezměnil. Co se ale změnilo výrazně, je kvalita techniky, kdy staré protivzdušní komplexy sovětské, čínské, americké i britské výroby, dodané z velké části ještě před revolucí v roce 1979, nahrazují moderní protivzdušné systémy různého určení.

Reklama

Nejde jen o mediáně známé ruské komplexy S-300PMU2 či systémy krátkého dosahu Tor-M1E, které se údajně velmi dobře osvědčují Rusku při odrážení útoků malorozměrnými bezpilotními prostředky na instalace v Sýrii.

Írán totiž – byť často na úkor jiné výzbroje pro své ozbrojené složky – věnoval a věnuje značné úsilí vývoji vlastních protivzdušných systémů.

Z tamních technických univerzit vycházejí špičkově připraveni mladí inženýři, přičemž právě íránský důraz na vzdělání, jeho rostoucí kvalita a investice do vědy a výzkumu znervózňují mimo jiné Izrael.

Íránský pokrok se odráží mj. na poli radiolokačních a radioelektronických prostředků, které tvoří „mozek“ protivzdušné obrany. Příkladem je radar Me’raj 4, představený v roce 2016. Využívá technologie AESA, je schopný sledovat až 200 vzdušných cílů na vzdálenost 450 až 500 kilometrů.

Je pravděpodobné, že Íránu při vývoji některých klíčových technologií pomohla Čína, nicméně řada komponentů i celých systémů má zjevně původ v domácím výzkumu a vývoji. Zcela originální je například letos představený velmi moderní střednědosahový systém 15th Khordad s pasivní radarovou soustavou a zcela novými střelami Sayyad-3. 

Reklama

Právě v oblasti mobilních systémů středního dosahu jsou výsledky íránského úsilí nejzřetelnější. Islámská republika nejenže vyvinula, ale i zavedla do výzbroje jednotek protivzdušné obrany armády i revolučních gard celou řadu systémů schopných napadat vzdušné cíle ve vzdálenostech od 45 až do 120 kilometrů.

Kromě uvedeného komplexu 15th Khordad jsou to například Talash/Sayyad-2, Raad či 3rd Khordad, které se do značné míry podobají ruským systémům Buk-M2E (viz video níže).

Posledně zmíněný typ se stal mediálně známým, když se (pravděpodobně) jím podařilo íránským revolučním gardám letos v červnu sestřelit americký těžký průzkumný bezpilotní letoun RQ-4A Global Hawk BAMS-D.

Írán však vyvinul i vlastní systémy krátkého dosahu (ADS-M2) a už zanedlouho má být oficiálně představen první domácí protivzdušný prostředek dlouhého dosahu – Bavar 373.

O systému Bavar-373 je toho známo jen velmi málo, nicméně cílem bylo v tomto případě vyvinout komplex minimálně srovnatelný s ruským S-300PMU2. Íránu se podle všeho už podařilo úspěšně dokončit vývoj všech komponentů, počínaje podvozkem pro přepravní/odpalovací zařízení, přes radarovou soustavu (viz výše – radar Me’raj 4), řídící pracoviště až po samotné střely (Sayyad-4 a Sayyad-5). Jejich dálkový dosah je uváděn v rozmezí 200 až 350 kilometrů, přičemž podle analytiků bude Bavar-373 v některých ohledech srovnatelný i s často diskutovaným ruským komplexem S-400.

Bavar-373 má být oficiálně odhalen ještě v srpnu. Jakmile bude k dispozici více informací o tomto novém systému, jistě jim bude EA24 věnovat prostor.

Reklama

Geo, EA24

Foto: repro YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 22. října 2019 a svátek má Sabina.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama