Železná pěst Polska. Země se stává tankovou supervelmocí

Polsko buduje nejsilnější tankové vojsko v Evropě na východ od Ruska. Hodlá vytáhnout ze skladů, zaktivovat a zmodernizovat stovky dalších tanků.

Aktuálně je řeč o 318 tancích T-72M1, které Polsko licenčně vyrábělo ještě v dobách Varšavské smlouvy. Tanky, zčásti aktivní a zčásti uskladněné, projdou v následujících šesti letech opravou a modernizací. Ta bude zahrnovat především instalaci soudobých komunikačních, pozorovacích a zaměřovacích přístrojů.

Reklama

Není zatím jasné, zda upgradem projde také pohonná soustava či zda bude posílena ochrana tanků a jejich pancéřování. Nicméně právě „dvaasedmdesátky“ doplněné o moderní přístrojové vybavení se ukázaly jako velmi účinné například při nedávných střetech na Ukrajině.

Současně má polská armáda v aktivní službě také více než dvě stovky tanků PT-91 Twardy, což je obrněnec domácí výroby, vyvinutý v 90. letech na základě konstrukce T-72, ovšem s využitím řady modernějších prvků polské provenience včetně přístrojového vybavení, pancéřování i motoru.

K tomu Polsko v uplynulých letech nakupovalo západní techniku, konkrétně německé tanky řady Leopard 2. Získalo jich 105 v novější verzi A5 a 142 ve verzi A4 (viz titulní obrázek). Všechny tanky této verze procházejí modernizací a „polonizací“ – jsou označeny Leopard 2PL, kdy při jejich vylepšení mají slovo domácí výrobci při technologické podpoře z Německa. Leopard 2PL má být tankem srovnatelným s absolutní světovou špičkou, modernizační proces má být dokončen už do dvou let.

Reklama

Celkově tak budou Wojska Lądowe do poloviny příštího desetiletí disponovat téměř osmi sty(!) moderními či na efektivní úroveň modernizovanými tanky.

Tamní průmysl také tlačí na vývoj domácího tanku nové generace, jehož technologickým základem by se mohl stát některý z typů vyvinutých v poslední době. V této souvislosti se hovoří zejména o jihokorejském tanku K2 Black Panther, který je jedním z nejlepších tanků současnosti a který obdobně posloužil při vývoji tureckého obrněnce Altay.

Polské tankové síly tak v Evropě nebudou mít konkurenci, samozřejmě s výjimkou Ruska. Pro srovnání: Německo má v aktivní sužbě celkově 328 tanků Leopard 2 různých verzí, Francie dvě stovky domácích tanků Leclerc a obdobně je na tom Británie s vlastními tanky Challenger 2. Nutno podotknout, že všechny uvedené země mají značné množství obrněnců ve skladech a aktivní tanky jsou modernizovány.

Významnou tankovou silou je naproti tomu s Polskem sousedící Bělorusko. Země s počtem obyvatel o něco málo menším než Česká republika aktivně provozuje přes pět set tanků T-72 různých verzí včetně nejnovějších ruských modifikací T-72B3M, v mnoha parametrech srovnatelných s moderními T-90.

Armáda České republiky má v aktivní službě 30 tanků T-72M4 CZ a ve skladech necelou stovku nemodernizovaných „dvaasedmdesátek“. Budoucí podobu českého tankového(?) vojska má nastínit dokument, který nyní vzniká na generálním štábu.

Geo, EA24

Foto: depositphotos.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama