Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku

Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.

V Kongresu totiž sílí hlasy pro úplné zablokování prodeje amerických F-35 Turecku kvůli tomu, že Ankara neupustila od nákupu ruských protivzdušných komplexů S-400. Ty už jsou prakticky na cestě do Turecka, zatímco americká ochota vyrábět pro Turecko stíhačky F-35 rychle mizí – a namísto toho se dostavuje rozčarování.

Reklama

Turecko zjevně počítá s americkými sankcemi nejen v rámci tohoto programu: podle médií se už začalo předzásobovat náhradními díly pro zbraňové systémy zakoupené již dříve v rámci NATO a rozhlíží se po dodavatelích mimo ty tradiční.

Představitelé Ruska i Turecka už několikrát naznačili ochotu dohodnout se na prodeji nejnovějších ruských stíhaček páté generace Su-57.

Tato varianta náhrady F-35 má v Turecku řadu zastánců i podporu některých médií vzhledem k výrazně lepším předpokládaným výkonům ruského stroje na úkor amerického, zejména pokud jde o letové vlastnosti, rychlost a schopnost létat nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování, dolet, nosnost výzbroje, univerzálnost, použití technologie vektorování tahu a podobně.

Jako další alternativa přichází v úvahu vyvíjený čínský letoun FC-31, který je však teprve v raném stadiu vývoje a za ruským strojem pokulhává i v předpokládaných parametrech.

Turecko současně zahájilo několik programů náhrady zahraničních zbraní vlastními, počínaje ručními zbraněmi, přes obrněná vozidla a tanky, plavidla různých kategorií, bezpilotní prostředky až po vrtulníky a proudové bojové letouny.

Na nedávném pařížském aerosalonu měla premiéru plnorozměrná maketa turecké stíhačky páté generace TF-X včetně širokého spektra střel. Reprezentanti ruského průmyslu přitom nevyloučili možnost zapojení ruských technologií do tohoto programu.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

Ohodnotit článek
(4 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama