Čína bleskově posiluje své námořnictvo

Posilování čínské flotily pokračuje neuvěřitelně rychlým tempem, kterému se zdaleka nevyrovná žádné námořnictvo na světě včetně amerického.

Čínští spotteři zdokumentovali, že v šanghajských loděnicích Jiangnan Shipyard se aktuálně nachází v různém stupni rozestavěnosti patnáct(!) torpédoborců a jedna letadlová loď.

Reklama

Jedná se o moderní torpédoborce typu 052D a zejména supermoderní 055, které se řadí k absolutní světové špičce.

Stavěnou letadlovou lodí je Typ 03, tedy již třetí jednotka, která se však bude od předchozích dvou, vycházejících z původně sovětských projektů, zásadně odlišovat. Plavidlo s výtlakem okolo 80 tisíc tun bude na mnohem vyšší technologické úrovni, bude vybaveno katapulty a z jeho paluby budou startovat mj. také letouny vzdušného radiolokačního průzkumu.

Do roku 2030 bude Čína disponovat čtyřmi plnohodnotnými údernými skupinami s letadlovými nosiči, čímž se přiblíží námořnictvu Spojených států, které bude mít v tu dobu v provozu devět až jedenáct letadlových lodí.

V současné době už je téměř jisté, že Rusko svoji druhou letadlovou loď do konce příštího desetiletí z finančních, ale i technických důvodů nepostaví a bude závislé na jediném plavidle Admirál Kuzněcov, které bude v tu dobu navíc už bezmála půlstoletí staré, byť částečně modernizované.

Ještě na konci 80. let se přitom počítalo s tím, že SSSR bude okolo roku 2000 provozovat čtyři letadlové lodě, z toho dvě s jaderným pohonem (jedna taková, Uljanovsk, už byla rozestavěna, druhá byla těsně před započetím stavby).

Geo

Foto: YouTube.com

Reklama

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama