NATO se cpe do Černého moře. Jak je připravena Černomořská flotila?

Zatímco média informují o rostoucím napětí ve východní části Středozemního moře v souvislosti s děním v Sýrii, situace není zdaleka klidná ani v Černém moři. Jak je na případné další vyhrocení napětí v oblasti připravená ruská Černomořská flotila?

Američané pokračují v provokacích v oblasti Černého moře. Jejich torpédoborec Carney nedávno vstoupil do Černého moře a připojil se k sesterské lodi Ross. (Obě plavidla patří do třídy Arleigh Burke – dnes více než 60členné třídy raketových torpédoborců, vybavených protiraketovým systémem Aegis a uzpůsobených i pro protilodní, protiponorkový a protiletadlový boj. Ve výstavbě nebo objednáno je ještě dalších cca 15 lodí, které tvoří hlavní doprovod a ochranu amerických letadlových lodí; pozn. překl.)

Moskva na tento krok neprodleně reagovala a označila ho za aktivitu, která rozhodně nepřispěje ke snížení napětí v této oblasti. S Američany to samozřejmě ani nehnulo a zdůvodnili svoji nečekanou návštěvu v Černém moři snahou „posílit bezpečnost svých spojenců v Černomoří“.

Každý normálně uvažující člověk samozřejmě chápe, že Američané svým počínáním jen zhoršují situaci v regionu, navíc pak je sporné, koho vlastně chtějí v oblasti Černého moře chránit či podporovat.

Určitě ne Turky, s nimiž jsou v současné době ve vážné konfrontaci. Nejspíš chtějí svou přítomností podpořit Ukrajinu, která se v poslední době chová stále agresivněji. Ukrajinský prezident Porošenko a jeho generálové stále sní o vojenských a válečných operacích Ukrajiny v Azovském moři. Pokud jde o Ukrajinu, je to zcela pochopitelné – jde o výraz celkového úpadku a marasmu jejího režimu v progresívní fázi. A co se týká amerických záměrů, ty jsou také zcela zřejmé.

Černomořská flotila ruského námořnictva ale má čím na provokace NATO odpovědět. V její sestavě je mimo jiné šest moderních ponorek projektu Varšavjanka s mohutnou a účinnou protilodní raketovou a torpédovou výzbrojí. Vyznačují se ještě jednou velkou předností – velmi tichým chodem. Ruské velení plánuje, že počet ponorek tohoto typu v oblasti ještě navýší.

Hladinovou sestavu plavidel flotily představuje v první řadě její vlajková loď – gardový raketový křižník Moskva nesoucí v dobách SSSR název Sláva. Projekt křižníků této třídy byl natolik úspěšný, že Sláva je i v současné době schopna čelit moderním plavidlům protivníka. Jistě, léta provozu musí být na lodi nutně znát, a tak na křižníku v současné době probíhá modernizace. (Úlohu vlajkové lodi dočasně převzal raketový křižník Varjag – sesterská loď Moskvy projektu 1164 Atlant a vlajková loď Tichomořské flotily RF; pozn. překl.)

Do sestavy flotily jsou postupně zařazovány také nejmodernější velké fregaty. Patří sem plavidla projektu 11356M pojmenovaná po ruských admirálech – dnes jsou to Admirál Grigorovič, Essen a Makarov, dalšími budou Kornilov, Istomin a Butakov. Pominout nelze ani nové korvety (třída Bujan-M), raketové čluny, minolovky a rychlá protidiverzní plavidla (např. projekt Raptor nebo Granačok).

Třešničku na dortu pak u Černomořské flotily představuje její letecká část. Ta je dnes soustředěna v západní části poloostrova Krym. Ve výzbroji námořního letectva jsou nadzvukové stíhací a bombardovací letouny Su-24 doplněné v poslední době o supermoderní víceúčelové stroje Su-30SM. Trénink pilotáže a nácvik řešení bojových situací probíhá prakticky každodenně ve výcvikovém komplexu NITKA.

Shrneme-li všechny uvedené skutečnosti, je zřejmé, že Černomořská flotila má na provokace NATO čím odpovědět.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • NATO se cpe do Černého moře. Jak je připravena Černomořská flotila?
  Zatímco média informují o rostoucím napětí ve východní části Středozemního moře v souvislosti s děním v Sýrii, situace není zdaleka klidná ani v Černém moři. Jak je na případné další vyhrocení napětí v oblasti připravená ruská Černomořská flotila?
  čtvrtek, 06 září 2018 22:55 Přečteno 5422 krát
 • Modernizace ruského letectva: Dálkové bombardéry Tu-160 a Tu-95 (FOTO)
  Vzdušné a kosmické síly Ruské federace procházejí komplexní modernizací, která se bude týkat i dvou nejmohutnějších ruských bojových letounů, dálkových bombardérů Tu-160 a Tu-95. Oba typy byly bojově nasazeny v Sýrii.
  pondělí, 17 září 2018 22:47 Přečteno 2453 krát
 • Potkali se nad Sýrií. Ruský Su-35S sledoval amerického „stealth“ Raptora
  Na sociálních sítích a posléze taktéž na ruských specializovaných serverech se objevily zajímavé snímky pocházející z instagramového účtu pravděpodobně pilota ruského stíhacího letounu Su-35S. Zachycují „setkání“ nejmodernějšího sériového Suchoje s nejvýkonnějším americkým strojem, F-22 Raptor.
  úterý, 25 září 2018 23:02 Přečteno 2087 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru