Stroj z budoucnosti. Tajuplný Ochotnik brzy spatří světlo světa

Rusko už zanedlouho ukáže světu vzdušný útočný prostředek budoucnosti: těžký proudový bezpilotní letoun, který díky své hmotnosti a dalším parametrům nebude mít ve světě obdoby.

Vysokorychlostní úderný stroj označovaný továrním indexem S-70 vyvíjí v rámci programu Ochotnik-B společnost Suchoj. Agentura Interfax letos v červnu na základě informací z dobře informovaného zdroje uvedla, že demonstrátor letounu vstoupil do závěrečné etapy pozemních zkoušek.

 „V Novosibirském leteckém závodě (NAZ – filiálka společnosti Suchoj) proběhlo první představení útočného dronu Ochotnik. Ten se v současné době podrobuje pozemním testům v rámci příprav na první let,“ uvedl mluvčí společnosti. „Jeho první vzlet lze očekávat v roce 2019,“ uvedl pro Interfax zdroj.

O zahájení prací na vývoji a konstrukci těžkého útočného bezpilotního prostředku v konstrukční kanceláři Suchoj informoval v roce 2014 ředitel oddělení vojenských leteckých programů OAK (Sjednocené letecké korporace) a bývalý vrchní velitel vojenského letectva Ruska Vladimir Michajlov.

„Práce na vývoji dronu probíhají pod názvem Ochotnik ve společnosti Suchoj. Jde o mimořádně nadějný a perspektivní stroj,“ uvedl tehdy Michajlov.

Technické údaje zatím nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací by se vzletová hmotnost prostředku měla pohybovat až kolem 20 tun, což by z něj činilo nejtěžší stroj tohoto druhu. V USA, Francii a Británii vzniklo v uplynulé dekádě několik demonstrátorů proudových útočných bezpilotních letounů s hmotností zpravidla do deseti tun, navíc ani jeden z těchto strojů nepřekročil stadium zkušebního exempláře.

Letoun bude pohánět jeden dvouproudový motor, přičemž rychlost úderného prostředku se má podle dostupných údajů pohybovat okolo 1000 km/h. Stroj se má také vyznačovat vysokou mírou operační autonomie.

V roce 2017 proběhla internetem fotografie Ochotniku pocházející z prezentace Ministerstva obrany RF.

Podle fotografie stroj využívá principu létajícího křídla s trojúhelníkovým trupem, tedy obdobné řešení jako v případě západních letounů, například francouzského Neuronu či britského Taranisu.

Hlavní konstruktér a viceprezident OAK pro invační procesy Sergej Korotkin v prosinci 2017 pro Interfax uvedl, že v Rusku se pracuje na vývoji úderných dronů schopných vytvářet celé útočné skupiny a vzájemně komunikovat a koordinovat činnost přes zabezpečené komunikační kanály.

Na konci minulého roku oznámil prezident Ruské federace Vladimir Putin, že v rámci realizace nového státního programu vyzbrojování bude hlavní důraz kladen na vybavení armády vysoce přesnými zbraněmi, útočnými bezpilotními leteckými komplexy a dále pak nejmodernějšími prostředky průzkumu, spojení a radioelektronického boje.

O plánech na vybavení ruských ozbrojených sil útočnými drony hovořil v říjnu 2017 i ministr obrany Sergej Šojgu. „V nejbližší době začnou být do výzbroje Ozbrojených sil RF zařazovány komplexy víceúčelových bezpilotních leteckých prostředků schopných plnit nejenom průzkumné, ale i přímé bojové úkoly,“ řekl tehdy.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd

Foto: MO RF

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • NATO se cpe do Černého moře. Jak je připravena Černomořská flotila?
  Zatímco média informují o rostoucím napětí ve východní části Středozemního moře v souvislosti s děním v Sýrii, situace není zdaleka klidná ani v Černém moři. Jak je na případné další vyhrocení napětí v oblasti připravená ruská Černomořská flotila?
  čtvrtek, 06 září 2018 22:55 Přečteno 5419 krát
 • Modernizace ruského letectva: Dálkové bombardéry Tu-160 a Tu-95 (FOTO)
  Vzdušné a kosmické síly Ruské federace procházejí komplexní modernizací, která se bude týkat i dvou nejmohutnějších ruských bojových letounů, dálkových bombardérů Tu-160 a Tu-95. Oba typy byly bojově nasazeny v Sýrii.
  pondělí, 17 září 2018 22:47 Přečteno 2452 krát
 • Potkali se nad Sýrií. Ruský Su-35S sledoval amerického „stealth“ Raptora
  Na sociálních sítích a posléze taktéž na ruských specializovaných serverech se objevily zajímavé snímky pocházející z instagramového účtu pravděpodobně pilota ruského stíhacího letounu Su-35S. Zachycují „setkání“ nejmodernějšího sériového Suchoje s nejvýkonnějším americkým strojem, F-22 Raptor.
  úterý, 25 září 2018 23:02 Přečteno 2049 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru