Stroj z budoucnosti. Tajuplný Ochotnik brzy spatří světlo světa

Rusko už zanedlouho ukáže světu vzdušný útočný prostředek budoucnosti: těžký proudový bezpilotní letoun, který díky své hmotnosti a dalším parametrům nebude mít ve světě obdoby.

Vysokorychlostní úderný stroj označovaný továrním indexem S-70 vyvíjí v rámci programu Ochotnik-B společnost Suchoj. Agentura Interfax letos v červnu na základě informací z dobře informovaného zdroje uvedla, že demonstrátor letounu vstoupil do závěrečné etapy pozemních zkoušek.

 „V Novosibirském leteckém závodě (NAZ – filiálka společnosti Suchoj) proběhlo první představení útočného dronu Ochotnik. Ten se v současné době podrobuje pozemním testům v rámci příprav na první let,“ uvedl mluvčí společnosti. „Jeho první vzlet lze očekávat v roce 2019,“ uvedl pro Interfax zdroj.

O zahájení prací na vývoji a konstrukci těžkého útočného bezpilotního prostředku v konstrukční kanceláři Suchoj informoval v roce 2014 ředitel oddělení vojenských leteckých programů OAK (Sjednocené letecké korporace) a bývalý vrchní velitel vojenského letectva Ruska Vladimir Michajlov.

„Práce na vývoji dronu probíhají pod názvem Ochotnik ve společnosti Suchoj. Jde o mimořádně nadějný a perspektivní stroj,“ uvedl tehdy Michajlov.

Technické údaje zatím nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací by se vzletová hmotnost prostředku měla pohybovat až kolem 20 tun, což by z něj činilo nejtěžší stroj tohoto druhu. V USA, Francii a Británii vzniklo v uplynulé dekádě několik demonstrátorů proudových útočných bezpilotních letounů s hmotností zpravidla do deseti tun, navíc ani jeden z těchto strojů nepřekročil stadium zkušebního exempláře.

Letoun bude pohánět jeden dvouproudový motor, přičemž rychlost úderného prostředku se má podle dostupných údajů pohybovat okolo 1000 km/h. Stroj se má také vyznačovat vysokou mírou operační autonomie.

V roce 2017 proběhla internetem fotografie Ochotniku pocházející z prezentace Ministerstva obrany RF.

Podle fotografie stroj využívá principu létajícího křídla s trojúhelníkovým trupem, tedy obdobné řešení jako v případě západních letounů, například francouzského Neuronu či britského Taranisu.

Hlavní konstruktér a viceprezident OAK pro invační procesy Sergej Korotkin v prosinci 2017 pro Interfax uvedl, že v Rusku se pracuje na vývoji úderných dronů schopných vytvářet celé útočné skupiny a vzájemně komunikovat a koordinovat činnost přes zabezpečené komunikační kanály.

Na konci minulého roku oznámil prezident Ruské federace Vladimir Putin, že v rámci realizace nového státního programu vyzbrojování bude hlavní důraz kladen na vybavení armády vysoce přesnými zbraněmi, útočnými bezpilotními leteckými komplexy a dále pak nejmodernějšími prostředky průzkumu, spojení a radioelektronického boje.

O plánech na vybavení ruských ozbrojených sil útočnými drony hovořil v říjnu 2017 i ministr obrany Sergej Šojgu. „V nejbližší době začnou být do výzbroje Ozbrojených sil RF zařazovány komplexy víceúčelových bezpilotních leteckých prostředků schopných plnit nejenom průzkumné, ale i přímé bojové úkoly,“ řekl tehdy.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd

Foto: MO RF

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je středa 17. července 2019 a svátek má Martina.
 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku
    Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.
    úterý, 02 červenec 2019 23:04 Přečteno 2782 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru