Rusko se v Sýrii „zabydlelo“. Zemi chrání desítky bojových i speciálních letounů

Počty ruských letadel v Sýrii neklesají, naopak Rusko má na základně Hmímím pestrou směsici typů letadel různého určení. Jaké to jsou a k čemu slouží po necelých třech letech od vstupu Ruska do syrské války?

Jak vyplývá z posledních satelitních snímků základny Hmímím z května letošního roku, Vzdušné a kosmické síly (VKS) zde mají celkem 38 letounů s pevným křídlem.

Reklama

Jedenatřicet z těchto letounů je bojových, což svědčí o skutečnosti, že Rusko nijak nesnižuje počet stíhacích a útočných letounů ani v situaci, kdy se syrské armádě s ruskou podporou v minulých měsících podařilo dosáhnout klíčových úspěchů na bojišti.

Zhruba podobný počet bojových letadel mají VKS v Sýrii prakticky po celou dobu vzdušné intervence s několika výjimkami: dosud nejvíce ruských bojových letadel, celkem 44, se v Hmímím nacházelo v únoru 2016, naopak před rokem jich tam „bázovalo“ jen 24. V únoru letošního roku tento počet činil 28.

Aktuálně má Rusko v Sýrii jak letouny určené výhradně nebo především k ničení pozemních cílů, tak letouny víceúčelové a stíhačky, jejichž primárním úkolem je vybojování vzdušné nadvlády. Ze stíhacích bombardérů je to šest Su-34 a devět Su-24M, dále dva bitevní Su-25SM, deset víceúčelových Su-30SM a čtyři „superstíhačky“ Su-35S.

To ale zdaleka není vše. O tom, že se ruští piloti na syrském nebi a v přilehlém vzdušném prostoru často setkávají se svými kolegy z „koalice vedené USA“ či Izraele, svědčí přítomnost rovnou dvou radarových letounů A-50U, sloužících jako vzdušná střediska řízení a včasné výstrahy.

A už vůbec žádnou přímou souvislost s teroristy nemá letoun Il-38, který je v Hmímím také – jeho úkolem je totiž námořní hlídkování a protiponorkový boj. K plnění rozličných úkolů v rámci radiolokačního průzkumu slouží jeden letoun Il-20, jeden stroj An-30 pak plní kartografické úkoly.

V době pořízení posledních satelitních snímků byly v Hmímím taktéž dva dopravní letouny, lehký An-26 a těžký Il-76.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama