Rusko se v Sýrii „zabydlelo“. Zemi chrání desítky bojových i speciálních letounů

Počty ruských letadel v Sýrii neklesají, naopak Rusko má na základně Hmímím pestrou směsici typů letadel různého určení. Jaké to jsou a k čemu slouží po necelých třech letech od vstupu Ruska do syrské války?

Jak vyplývá z posledních satelitních snímků základny Hmímím z května letošního roku, Vzdušné a kosmické síly (VKS) zde mají celkem 38 letounů s pevným křídlem.

Jedenatřicet z těchto letounů je bojových, což svědčí o skutečnosti, že Rusko nijak nesnižuje počet stíhacích a útočných letounů ani v situaci, kdy se syrské armádě s ruskou podporou v minulých měsících podařilo dosáhnout klíčových úspěchů na bojišti.

Zhruba podobný počet bojových letadel mají VKS v Sýrii prakticky po celou dobu vzdušné intervence s několika výjimkami: dosud nejvíce ruských bojových letadel, celkem 44, se v Hmímím nacházelo v únoru 2016, naopak před rokem jich tam „bázovalo“ jen 24. V únoru letošního roku tento počet činil 28.

Aktuálně má Rusko v Sýrii jak letouny určené výhradně nebo především k ničení pozemních cílů, tak letouny víceúčelové a stíhačky, jejichž primárním úkolem je vybojování vzdušné nadvlády. Ze stíhacích bombardérů je to šest Su-34 a devět Su-24M, dále dva bitevní Su-25SM, deset víceúčelových Su-30SM a čtyři „superstíhačky“ Su-35S.

To ale zdaleka není vše. O tom, že se ruští piloti na syrském nebi a v přilehlém vzdušném prostoru často setkávají se svými kolegy z „koalice vedené USA“ či Izraele, svědčí přítomnost rovnou dvou radarových letounů A-50U, sloužících jako vzdušná střediska řízení a včasné výstrahy.

A už vůbec žádnou přímou souvislost s teroristy nemá letoun Il-38, který je v Hmímím také – jeho úkolem je totiž námořní hlídkování a protiponorkový boj. K plnění rozličných úkolů v rámci radiolokačního průzkumu slouží jeden letoun Il-20, jeden stroj An-30 pak plní kartografické úkoly.

V době pořízení posledních satelitních snímků byly v Hmímím taktéž dva dopravní letouny, lehký An-26 a těžký Il-76.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru