Je jasno o nasazení Su-57 v Sýrii, tajemství odhalil Šojgu (FOTO, VIDEO)

Teprve po třech měsících od historicky prvního bojového nasazení letounů Su-57 je jasný jeden z konkrétních úkolů, které tyto supermoderní ruské stroje v Sýrii plnily.

Dva prototypy Su-57 přilétly na základnu Hmímím v Sýrii v únoru letošního roku a po několika dnech se vrátily zpět do Ruska. Ačkoliv ruské velení již dříve potvrdilo, že letouny byly nasazeny k plnění bojových úkolů, měsíce tuto informaci nijak nekonkretizovalo.

Reklama

Tajemství zčásti odhalil ruský ministr obrany Sergej Šojgu v rámci zasedání kolegia Ministerstva obrany Ruské federace 25. května. „Ke zhodnocení deklarovaných možností vyvíjené vojenské techniky v bojových podmínkách byly v únoru letošního roku provedeny odpaly perspektivních víceúčelových křídlatých raket operačně-taktického určení z letounu páté generace Su-57.“

Komentář je doplněn záběry odpalu střely s plochou dráhou letu, vypuštěné ze zadní podtrupové zbraňové šachty Su-57, a dále pak záběry letící střely s roztaženými křídly.

S vysokou pravděpodobností se jedná o vyvíjenou stealth zbraň Ch-59MK2, která byla poprvé představena ve formě makety na moskevském aerosalonu v roce 2015. O použití této střely v Sýrii dosud nebyly dostupné žádné informace.

Ch-59MK2 je zbraň stejné kategorie jako například americké střely AGM-158 JASSM či evropské Scalp EG/Storm Shadow, které západní letectva použila při nedávné agresi proti Sýrii v údajné „odvetě“ za smyšlený chemický útok. Je určena především k ničení nevelkých, dobře chráněných stacionárních cílů, které zasahuje s přesností na tři metry.

Ačkoliv je dolet rakety v reklamních prospektech uváděn do 290 kilometrů, definitivní verze pro ruské letectvo bude mít dosah pravděpodobně mnohem větší, až okolo 500 kilometrů. Střela je na cíl naváděna kombinovaně: v první fázi letu inerciálně se satelitní korekcí, v konečné fázi pak s využitím přesného elektrooptického navedení. Hmotnost bojové části je 310 kilogramů.

Nasazení prototypů Su-57 v Sýrii tak bylo v souladu s předpoklady serveru Eurasia24.cz, který o přemístění letounů do Sýrie informoval v ČR jako vůbec první.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © MO RF, BMPD, Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 20. září 2019 a svátek má Oleg.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Nebyl to mýtus. Íránci ukázali světu vlastní „S-300“ (VIDEO)
    Roky o něm íránští představitelé mluvili, ale s výjimkou fotografií některých komponentů nezveřejnili mnoho „hmatatelných“ informací o jeho existenci. Až nyní: Írán ukázal světu vlastní sofistikovaný protivzdušný systém dlouhého dosahu Bavar 373.
    středa, 21 srpen 2019 23:22 Přečteno 2576 krát
  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2372 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama