Je jasno o nasazení Su-57 v Sýrii, tajemství odhalil Šojgu (FOTO, VIDEO)

Teprve po třech měsících od historicky prvního bojového nasazení letounů Su-57 je jasný jeden z konkrétních úkolů, které tyto supermoderní ruské stroje v Sýrii plnily.

Dva prototypy Su-57 přilétly na základnu Hmímím v Sýrii v únoru letošního roku a po několika dnech se vrátily zpět do Ruska. Ačkoliv ruské velení již dříve potvrdilo, že letouny byly nasazeny k plnění bojových úkolů, měsíce tuto informaci nijak nekonkretizovalo.

Tajemství zčásti odhalil ruský ministr obrany Sergej Šojgu v rámci zasedání kolegia Ministerstva obrany Ruské federace 25. května. „Ke zhodnocení deklarovaných možností vyvíjené vojenské techniky v bojových podmínkách byly v únoru letošního roku provedeny odpaly perspektivních víceúčelových křídlatých raket operačně-taktického určení z letounu páté generace Su-57.“

Komentář je doplněn záběry odpalu střely s plochou dráhou letu, vypuštěné ze zadní podtrupové zbraňové šachty Su-57, a dále pak záběry letící střely s roztaženými křídly.

S vysokou pravděpodobností se jedná o vyvíjenou stealth zbraň Ch-59MK2, která byla poprvé představena ve formě makety na moskevském aerosalonu v roce 2015. O použití této střely v Sýrii dosud nebyly dostupné žádné informace.

Ch-59MK2 je zbraň stejné kategorie jako například americké střely AGM-158 JASSM či evropské Scalp EG/Storm Shadow, které západní letectva použila při nedávné agresi proti Sýrii v údajné „odvetě“ za smyšlený chemický útok. Je určena především k ničení nevelkých, dobře chráněných stacionárních cílů, které zasahuje s přesností na tři metry.

Ačkoliv je dolet rakety v reklamních prospektech uváděn do 290 kilometrů, definitivní verze pro ruské letectvo bude mít dosah pravděpodobně mnohem větší, až okolo 500 kilometrů. Střela je na cíl naváděna kombinovaně: v první fázi letu inerciálně se satelitní korekcí, v konečné fázi pak s využitím přesného elektrooptického navedení. Hmotnost bojové části je 310 kilogramů.

Nasazení prototypů Su-57 v Sýrii tak bylo v souladu s předpoklady serveru Eurasia24.cz, který o přemístění letounů do Sýrie informoval v ČR jako vůbec první.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © MO RF, BMPD, Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru