Je jasno o nasazení Su-57 v Sýrii, tajemství odhalil Šojgu (FOTO, VIDEO)

Teprve po třech měsících od historicky prvního bojového nasazení letounů Su-57 je jasný jeden z konkrétních úkolů, které tyto supermoderní ruské stroje v Sýrii plnily.

Dva prototypy Su-57 přilétly na základnu Hmímím v Sýrii v únoru letošního roku a po několika dnech se vrátily zpět do Ruska. Ačkoliv ruské velení již dříve potvrdilo, že letouny byly nasazeny k plnění bojových úkolů, měsíce tuto informaci nijak nekonkretizovalo.

Tajemství zčásti odhalil ruský ministr obrany Sergej Šojgu v rámci zasedání kolegia Ministerstva obrany Ruské federace 25. května. „Ke zhodnocení deklarovaných možností vyvíjené vojenské techniky v bojových podmínkách byly v únoru letošního roku provedeny odpaly perspektivních víceúčelových křídlatých raket operačně-taktického určení z letounu páté generace Su-57.“

Komentář je doplněn záběry odpalu střely s plochou dráhou letu, vypuštěné ze zadní podtrupové zbraňové šachty Su-57, a dále pak záběry letící střely s roztaženými křídly.

S vysokou pravděpodobností se jedná o vyvíjenou stealth zbraň Ch-59MK2, která byla poprvé představena ve formě makety na moskevském aerosalonu v roce 2015. O použití této střely v Sýrii dosud nebyly dostupné žádné informace.

Ch-59MK2 je zbraň stejné kategorie jako například americké střely AGM-158 JASSM či evropské Scalp EG/Storm Shadow, které západní letectva použila při nedávné agresi proti Sýrii v údajné „odvetě“ za smyšlený chemický útok. Je určena především k ničení nevelkých, dobře chráněných stacionárních cílů, které zasahuje s přesností na tři metry.

Ačkoliv je dolet rakety v reklamních prospektech uváděn do 290 kilometrů, definitivní verze pro ruské letectvo bude mít dosah pravděpodobně mnohem větší, až okolo 500 kilometrů. Střela je na cíl naváděna kombinovaně: v první fázi letu inerciálně se satelitní korekcí, v konečné fázi pak s využitím přesného elektrooptického navedení. Hmotnost bojové části je 310 kilogramů.

Nasazení prototypů Su-57 v Sýrii tak bylo v souladu s předpoklady serveru Eurasia24.cz, který o přemístění letounů do Sýrie informoval v ČR jako vůbec první.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © MO RF, BMPD, Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Potkali se nad Sýrií. Ruský Su-35S sledoval amerického „stealth“ Raptora
  Na sociálních sítích a posléze taktéž na ruských specializovaných serverech se objevily zajímavé snímky pocházející z instagramového účtu pravděpodobně pilota ruského stíhacího letounu Su-35S. Zachycují „setkání“ nejmodernějšího sériového Suchoje s nejvýkonnějším americkým strojem, F-22 Raptor.
  úterý, 25 září 2018 23:02 Přečteno 7391 krát
 • Rusko se v Sýrii připravuje na radioelektronický boj
  Ministerstvo obrany Ruska výrazně posiluje sestavu prostředků radioelektronického boje (REB) v Sýrii. První komplety REB byly v pondělí 24. září dopraveny letouny Il-76 na leteckou základnu Hmímím. Téhož dne pak prezident Vladimir Putin telefonicky oznámil svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi, že Rusko poskytne Sýrii moderní protivzdušné raketové komplexy S-300 Favorit.
  pátek, 28 září 2018 23:17 Přečteno 4755 krát
 • Modernizace ruského letectva: Dálkové bombardéry Tu-160 a Tu-95 (FOTO)
  Vzdušné a kosmické síly Ruské federace procházejí komplexní modernizací, která se bude týkat i dvou nejmohutnějších ruských bojových letounů, dálkových bombardérů Tu-160 a Tu-95. Oba typy byly bojově nasazeny v Sýrii.
  pondělí, 17 září 2018 22:47 Přečteno 2819 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru