Bez mediálního humbuku: Sýrie získává z Ruska nejnovější zbraňové systémy (FOTO, VIDEO)

Syrská armáda sílí nejen s vítěznými bitvami, ale i díky nejnovějším zbraňovým systémům z Ruska. Kromě pozemních vojsk a protivzdušné obrany posilují také syrské námořní síly.

Podle vojenských zdrojů zpravodajského portálu Al-Masdar News získala syrská armáda z Ruska prostředek, který jí umožňuje vést mimořádně efektivní boj s teroristickými skupinami, jejich živou sílou i technikou. Oním systémem je protitankový systém Kornet-D.

Jedná se o spojení chráněného terénního vozidla GAZ Tigr/Tigr-M s protitankovým komplexem Kornet-EM, naváděcím systémem a vícenásobným odpalovacím zařízením.

Může odpálit salvu dvou protitankových raket na jeden nebo dva rozličné cíle za méně než jednu sekundu. Laserově naváděné střely mohou být odpalovány na vzdálenost od 150 metrů do deseti kilometrů.

Vozidlo přepravuje celkem šestnáct střel, přičemž k okamžitému odpalu jich je v odpalovacích zařízeních připraveno osm. Systém je připraven k použití v řádu sekund a může být ovládán i dálkově, na vzdálenost až padesáti metrů. Vysokou mobilitu zaručuje osvědčený Tigr (či modernizovaný Tigr-M), který dokáže vyvinout rychlost přes 140 km/h. 

Podle vojenského zdroje Al-MasdarNews už syrská armáda začala komplex Kornet-D používat v boji proti teroristickým skupinám v různých částech země. Střely například na severu guvernorátu Hamá zničily několik cílů na vzdálenost osmi kilometrů.

Syrská armáda dosud disponovala pouze staršími střelami Kornet v podobě přenosných kompletů s dosahem maximálně 5,5 kilometru.

Podle zatím nepotvrzených informací dostalo výraznou posilu také syrské námořnictvo, které neprošlo zásadní obnovou už několik desetiletí. Podle zdrojů ze Sýrie Rusko námořnictvu blízkovýchodní země poskytlo několik rychlých člunů Projekt 03160 Raptor, které vycházejí ze švédských člunů Strb 90H/CB9.

Člun je 17 m dlouhý, kolem 4 m široký a prázdný má hmotnost 8 t. Motor o výkonu 2000 HP umožňuje člunu dosahovat rychlosti až 50 uzlů (přes 90 km/hod). Kromě dvoučlenné posádky je schopen pojmout až 22 dalších lidí – výsadek, zdravotníky apod., v závislosti na bojovém úkolu.

Výzbroj člunu tvoří dálkově ovládaná střelecká věž Uprava-Kord se zabudovaným kulometem Kord ráže 14,5 mm. Systém je schopen detekovat pohybující se cíl, určit dráhu jeho dalšího pohybu a provádět korekci střelby podle vnějších podmínek. Na bocích trupu jsou upevněny další dva kulomety Pečeněg ráže 7,62 mm.

Čluny slouží k pestrému spektru úkolů, jako je hlídková činnost, obrana základen a civilní infrastruktury, zajištění bezpečnosti plavidel na nechráněných kotvištích, zjišťování, napadání a zadržení malých nepřátelských cílů, rychlá přeprava ozbrojených skupin a jejich výstroje, podpora činnosti jednotek zvláštního určení a provádění pátracích a záchranných akcí.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin, Twitter / WaelAlRussi

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru