Tady se Rusku nikdo nevyrovná. Čínští odborníci o postrachu amerických letadel

Pokud by byla Saúdská Arábie spokojena s americkými protivzdušnými komplexy Patriot, jen těžko by riskovala „diplomatický nesoulad“ se Spojenými státy kvůli nákupu systémů S-400. Přesto se Saúdové do obchodu s Ruskem pustili.

Na čínském internetovém portálu Eastday se objevil zajímavý materiál věnovaný ruskému systému protivzdušné obrany S-400. V článku se mimo jiné uvádí, že v současné době nemá tento systém ve světě žádnou konkurenci. Jeho autor je také přesvědčen, že se nedávný obchod Ruska se Saúdskou Arábií týkající se S-400 se pro USA a jejich evropské spojence stal těžkou ranou.

Reklama

Systém S-400 nejenže vyvolává velký zájem mezinárodní veřejnosti. Naprosto také mění pravidla vedení protivzdušné obrany (PVO).

Ruský komplex S-400, využívající v boji čtyři typy protivzdušných raket, je schopen čelit všem nejmodernějším stíhacím letounům světa, a to i letounům vzdáleným až 400 km. Pro srovnání – americká „hrdost“, systém Patriot, vystřeluje protivzdušné rakety maximálně do vzdálenosti 96 km (některé zdroje však uvádějí, v závislosti na verzi, dosah Patriotu až více než 150 km – pozn. edit.).

Jak dále uvádějí specialisté, další předností S-400 je instalace speciálního radaru určeného k identifikaci, zaměření a odvracení útoků moderních, pro starší systémy a modely prostředků PVO „neviditelných“ letounů.

Radar současně pracuje na několika frekvencích, což tedy umožňuje detekovat i letouny konstruované podle technologie stealth. V praxi to znamená, že americké letouny nejsou schopny obranu tohoto nového systému PVO překonat.

Čínští odborníci se domnívají, že díky S-400 hodlá Saúdská Arábie získat schopnost čelit útokům balistických raket (přes mediálně prezentované „úspěchy“ systému Patriot v době války v Zálivu se nakonec ukázalo, že tyto prostředky PVO nejsou schopny dostatečně spolehlivě zachycovat ani primitivní balistické rakety, technologicky spadající do 60. let minulého století. To se znovu potvrzuje i nyní, kdy Patrioty nejenže selhávají proti raketám odpalovaným jemenskými povstalci, ale současně samy ohrozily na životech saúdskoarabské obyvatelstvo – pozn. edit.).

Nelze tedy pominout fakt, že se Rusku podařilo přilákat pozornost jednoho z častých a významných klientů USA. Průlom Moskvy v oblasti dodávek vojenských technologií nelze přeceňovat, i tak ale vyvolal pozornost dalších států, snažících se navázat spolupráci s Ruskou federací v této oblasti.

Zdroj: politikus.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(24 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 20. září 2019 a svátek má Oleg.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Nebyl to mýtus. Íránci ukázali světu vlastní „S-300“ (VIDEO)
    Roky o něm íránští představitelé mluvili, ale s výjimkou fotografií některých komponentů nezveřejnili mnoho „hmatatelných“ informací o jeho existenci. Až nyní: Írán ukázal světu vlastní sofistikovaný protivzdušný systém dlouhého dosahu Bavar 373.
    středa, 21 srpen 2019 23:22 Přečteno 2576 krát
  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2372 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama