Tady se Rusku nikdo nevyrovná. Čínští odborníci o postrachu amerických letadel

Pokud by byla Saúdská Arábie spokojena s americkými protivzdušnými komplexy Patriot, jen těžko by riskovala „diplomatický nesoulad“ se Spojenými státy kvůli nákupu systémů S-400. Přesto se Saúdové do obchodu s Ruskem pustili.

Na čínském internetovém portálu Eastday se objevil zajímavý materiál věnovaný ruskému systému protivzdušné obrany S-400. V článku se mimo jiné uvádí, že v současné době nemá tento systém ve světě žádnou konkurenci. Jeho autor je také přesvědčen, že se nedávný obchod Ruska se Saúdskou Arábií týkající se S-400 se pro USA a jejich evropské spojence stal těžkou ranou.

Systém S-400 nejenže vyvolává velký zájem mezinárodní veřejnosti. Naprosto také mění pravidla vedení protivzdušné obrany (PVO).

Ruský komplex S-400, využívající v boji čtyři typy protivzdušných raket, je schopen čelit všem nejmodernějším stíhacím letounům světa, a to i letounům vzdáleným až 400 km. Pro srovnání – americká „hrdost“, systém Patriot, vystřeluje protivzdušné rakety maximálně do vzdálenosti 96 km (některé zdroje však uvádějí, v závislosti na verzi, dosah Patriotu až více než 150 km – pozn. edit.).

Jak dále uvádějí specialisté, další předností S-400 je instalace speciálního radaru určeného k identifikaci, zaměření a odvracení útoků moderních, pro starší systémy a modely prostředků PVO „neviditelných“ letounů.

Radar současně pracuje na několika frekvencích, což tedy umožňuje detekovat i letouny konstruované podle technologie stealth. V praxi to znamená, že americké letouny nejsou schopny obranu tohoto nového systému PVO překonat.

Čínští odborníci se domnívají, že díky S-400 hodlá Saúdská Arábie získat schopnost čelit útokům balistických raket (přes mediálně prezentované „úspěchy“ systému Patriot v době války v Zálivu se nakonec ukázalo, že tyto prostředky PVO nejsou schopny dostatečně spolehlivě zachycovat ani primitivní balistické rakety, technologicky spadající do 60. let minulého století. To se znovu potvrzuje i nyní, kdy Patrioty nejenže selhávají proti raketám odpalovaným jemenskými povstalci, ale současně samy ohrozily na životech saúdskoarabské obyvatelstvo – pozn. edit.).

Nelze tedy pominout fakt, že se Rusku podařilo přilákat pozornost jednoho z častých a významných klientů USA. Průlom Moskvy v oblasti dodávek vojenských technologií nelze přeceňovat, i tak ale vyvolal pozornost dalších států, snažících se navázat spolupráci s Ruskou federací v této oblasti.

Zdroj: politikus.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru