Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)

Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.

Část útoku střelami s plochou dráhou letu byla vedena ze Středozemního moře, z amerických torpédoborců a francouzských fregat. Už 10. dubna byly nad východní částí Středozemního moře pozorovány lety ruských frontových bombardérů Su-34 vyzbrojených protilodními střelami, pravděpodobně typu Ch-35U.

Ruské taktické bombardéry Su-34 létaly nad Sýrií vyzbrojeny uvedenými střelami již před dvěma roky a stejné zbraně byly integrovány do zbraňového systému palubních letadel MiG-29K v rámci mise letadlového křižníku Admirál Kuzněcov. Střely Ch-35 měly být v Sýrii testovány i při provádění přesných úderů na pozemní cíle.

Tentokrát však má být cílem něco jiného: demonstrace a nácvik použití této účinné zbraně proti plavidlům. Syrské námořnictvo poskytlo ruským Vzdušným a kosmickým silám jednu vyřazenou fregatu třídy Petja, proti které byla v polovině dubna z letounu Su-30SM (jiné zdroje uvádějí Su-34) cvičně vypálena protilodní střela Ch-35U (viz video níže).

V důsledku přímého zásahu a mohutné exploze došlo k rozlomení plavidla, utržení jeho zadní části a následnému potopení lodi.

Taktická protilodní střela Ch-35U je určena primárně k ničení plavidel s výtlakem do 5 tisíc tun, což je obvyklá hodnota například u větších fregat. I těžší plavidla, jako jsou americké torpédoborce s plným výtlakem přes 8 tisíc tun, však může jedna tato raketa spolehlivě vyřadit z boje. Více než půltunová podzvuková zbraň má 145kilogramovou bojovou část, maximální dosah střely činí 260 kilometrů.

Geo, Eurasia24

Foto: Geo, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru