Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit

Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.

Řeč je o raketě 40N6. Díky ní je systém protivzdušné a protiraketové obrany S-400 schopen zasahovat a ničit cíle až na vzdálenost 400 kilometrů. Do výzbroje bude nová raketa dlouhého dosahu zavedena už v nejbližší době a komplexy S-400 Triumf tak získají možnost zasahovat cíle v mimořádných vzdálenostech i výškách.

Zkušební testy rakety 40N6 dospěly do závěrečného stádia a již letos v létě bude raketa předána armádě do zkušebního provozu. Nový typ rakety je určen k ničení křídlatých raket, letadel, ale i manévrujících bojových hlavic nepřátelských raket.

Jak pro Izvestije uvedlo hlavní velení Vzdušných a kosmických sil Ruské federace, v únoru letošního roku proběhly zkušební testy protivzdušné řízené rakety 40N6.  Na základě výsledků jsou nyní na raketě prováděny drobné úpravy. Na duben a květen je naplánována ještě jedna série zkušebních startů a poté bude s konečnou platností raketa přijata do výzbroje a sériové výroby.

40N6 je dvoustupňová raketa na tuhé palivo se skořepinovým trupem a aerodynamickými stabilizačními plochami. Velký dolet jí umožňuje zasahovat i cíle nacházející se za hranicí dosahu pozemních radarů. Byla pro ni vyvinuta principiálně zcela nová samonaváděcí hlavice pracující v aktivním režimu. Znamená to, že po detekci a zachycení cíle navádí raketu v závěrečné části letové dráhy její vlastní radiolokační systém.

Jak uvedl generálporučík Alexandr Gorkov, bývalý náčelník raketových vojsk protivzdušné obrany (PVO), nová raketa nejenže podstatně rozšíří možnosti zasažení nepřátelských cílů, ale také učiní ruské systémy PVO odolnější proti odvetným opatřením. Toho bylo podle něj dosaženo díky vysokému stupni ochrany řídicího systému rakety.

Vývoj 40N6 byl zahájen kolem roku 2007 s cílem sestrojit raketový protivzdušný prostředek s dlouhým dosahem, určený pro boj se současnými i perspektivními prostředky vzdušného napadení. Patří mezi ně i prostředky pohybující se hypersonickou rychlostí, ve velkém rozsahu výšek včetně blízkého kosmického prostoru.

Raketa je určena pro systém S-400 (kde bude používána společně se staršími typy raket s kratším dosahem) a také pro nový systém S-500 Prometheus.

 „Během (první fáze) letu je raketa vedena inerciálním systémem. Samonaváděcí hlavice se průběžně zaměřuje na cíl, raketa tak může být použita i proti cílům skrytým vůči palebnému postavení komplexu PVO za horizontem. Nepřítel tak bude muset vzdálit své letouny dálkového radioelektronického průzkumu a rušení o stovky kilometrů, což významně sníží účinnost nepřátelských prostředků radioelektronického boje,“ uvedl vojenský expert.

Generálporučík Gorkov doplnil, že raketu bude možno upravit i pro plnění úkolů boje proti satelitům.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd.livejournal.com

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru