Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit

Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.

Řeč je o raketě 40N6. Díky ní je systém protivzdušné a protiraketové obrany S-400 schopen zasahovat a ničit cíle až na vzdálenost 400 kilometrů. Do výzbroje bude nová raketa dlouhého dosahu zavedena už v nejbližší době a komplexy S-400 Triumf tak získají možnost zasahovat cíle v mimořádných vzdálenostech i výškách.

Zkušební testy rakety 40N6 dospěly do závěrečného stádia a již letos v létě bude raketa předána armádě do zkušebního provozu. Nový typ rakety je určen k ničení křídlatých raket, letadel, ale i manévrujících bojových hlavic nepřátelských raket.

Jak pro Izvestije uvedlo hlavní velení Vzdušných a kosmických sil Ruské federace, v únoru letošního roku proběhly zkušební testy protivzdušné řízené rakety 40N6.  Na základě výsledků jsou nyní na raketě prováděny drobné úpravy. Na duben a květen je naplánována ještě jedna série zkušebních startů a poté bude s konečnou platností raketa přijata do výzbroje a sériové výroby.

40N6 je dvoustupňová raketa na tuhé palivo se skořepinovým trupem a aerodynamickými stabilizačními plochami. Velký dolet jí umožňuje zasahovat i cíle nacházející se za hranicí dosahu pozemních radarů. Byla pro ni vyvinuta principiálně zcela nová samonaváděcí hlavice pracující v aktivním režimu. Znamená to, že po detekci a zachycení cíle navádí raketu v závěrečné části letové dráhy její vlastní radiolokační systém.

Jak uvedl generálporučík Alexandr Gorkov, bývalý náčelník raketových vojsk protivzdušné obrany (PVO), nová raketa nejenže podstatně rozšíří možnosti zasažení nepřátelských cílů, ale také učiní ruské systémy PVO odolnější proti odvetným opatřením. Toho bylo podle něj dosaženo díky vysokému stupni ochrany řídicího systému rakety.

Vývoj 40N6 byl zahájen kolem roku 2007 s cílem sestrojit raketový protivzdušný prostředek s dlouhým dosahem, určený pro boj se současnými i perspektivními prostředky vzdušného napadení. Patří mezi ně i prostředky pohybující se hypersonickou rychlostí, ve velkém rozsahu výšek včetně blízkého kosmického prostoru.

Raketa je určena pro systém S-400 (kde bude používána společně se staršími typy raket s kratším dosahem) a také pro nový systém S-500 Prometheus.

 „Během (první fáze) letu je raketa vedena inerciálním systémem. Samonaváděcí hlavice se průběžně zaměřuje na cíl, raketa tak může být použita i proti cílům skrytým vůči palebnému postavení komplexu PVO za horizontem. Nepřítel tak bude muset vzdálit své letouny dálkového radioelektronického průzkumu a rušení o stovky kilometrů, což významně sníží účinnost nepřátelských prostředků radioelektronického boje,“ uvedl vojenský expert.

Generálporučík Gorkov doplnil, že raketu bude možno upravit i pro plnění úkolů boje proti satelitům.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd.livejournal.com

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9261 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8689 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8683 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8147 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5958 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru