Nedostižný T-80: ještě více výkonu pro plynoturbínové obrněnce

Práce na radikálním vylepšení provozních charakteristik tanků T-80BV, poháněných plynovou turbínou, vyvolaly nervozitu vojenských činitelů za oceánem a představitelů NATO.

Jak v Americe, tak v západní Evropě se těchto tanků už dříve řadu let obávali. Ne bez příčiny je přezívali „tanky La Manche“. V případě vyostření situace a konfliktu v Evropě totiž byly tyto obrněnce schopny během několika dní dorazit až k průlivu oddělujícímu Francii od Anglie.

Ačkoliv tanky T-80 byly ještě nedávno v ruské armádě „na odpis“, velení ruských sil nakonec rozhodlo nejen o tom, že tento typ zůstane v aktivní službě, ale že projde i hlubokou modernizací.

V současné době probíhá modernizace tanků T-80BV na verzi BVM, jejímž cílem má být především zvýšení ochrany tanku a dosažení vyšší přesnosti hlavní zbraně, 125mm kanonu 2A46M1, z něhož lze odpalovat i protitankové řízené střely Reflex.

Navíc současný stav modernizace T-80 ještě neznamená konec. Naopak, jde pouze o začátek, neboť nově byla pro tyto tanky dokončena další verze pohonu, který je nyní schopen výkonu až 1400 oproti současným 1250 HP. Jeho použití by samozřejmě výrazně zvýšilo jízdní charakteristiky tanku. Přitom už během výběrových řízení v Řecku dosahovala původní varianta T-80U rychlosti až 80 km/h (tanky T-80U zařadil do výzbroje Kypr – pozn. edit.).

Další možností rozvoje tanku je instalace systému aktivní ochrany Arena, který je schopen odolat i těm nejtěžším protitankovým raketám protivníka. Stejně reálná je i instalace speciálních snímačů informujících posádku tanku o ozáření naváděcím laserovým paprskem.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru