Nedostižný T-80: ještě více výkonu pro plynoturbínové obrněnce

Práce na radikálním vylepšení provozních charakteristik tanků T-80BV, poháněných plynovou turbínou, vyvolaly nervozitu vojenských činitelů za oceánem a představitelů NATO.

Jak v Americe, tak v západní Evropě se těchto tanků už dříve řadu let obávali. Ne bez příčiny je přezívali „tanky La Manche“. V případě vyostření situace a konfliktu v Evropě totiž byly tyto obrněnce schopny během několika dní dorazit až k průlivu oddělujícímu Francii od Anglie.

Ačkoliv tanky T-80 byly ještě nedávno v ruské armádě „na odpis“, velení ruských sil nakonec rozhodlo nejen o tom, že tento typ zůstane v aktivní službě, ale že projde i hlubokou modernizací.

V současné době probíhá modernizace tanků T-80BV na verzi BVM, jejímž cílem má být především zvýšení ochrany tanku a dosažení vyšší přesnosti hlavní zbraně, 125mm kanonu 2A46M1, z něhož lze odpalovat i protitankové řízené střely Reflex.

Navíc současný stav modernizace T-80 ještě neznamená konec. Naopak, jde pouze o začátek, neboť nově byla pro tyto tanky dokončena další verze pohonu, který je nyní schopen výkonu až 1400 oproti současným 1250 HP. Jeho použití by samozřejmě výrazně zvýšilo jízdní charakteristiky tanku. Přitom už během výběrových řízení v Řecku dosahovala původní varianta T-80U rychlosti až 80 km/h (tanky T-80U zařadil do výzbroje Kypr – pozn. edit.).

Další možností rozvoje tanku je instalace systému aktivní ochrany Arena, který je schopen odolat i těm nejtěžším protitankovým raketám protivníka. Stejně reálná je i instalace speciálních snímačů informujících posádku tanku o ozáření naváděcím laserovým paprskem.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru