Nedostižný T-80: ještě více výkonu pro plynoturbínové obrněnce

Práce na radikálním vylepšení provozních charakteristik tanků T-80BV, poháněných plynovou turbínou, vyvolaly nervozitu vojenských činitelů za oceánem a představitelů NATO.

Jak v Americe, tak v západní Evropě se těchto tanků už dříve řadu let obávali. Ne bez příčiny je přezívali „tanky La Manche“. V případě vyostření situace a konfliktu v Evropě totiž byly tyto obrněnce schopny během několika dní dorazit až k průlivu oddělujícímu Francii od Anglie.

Ačkoliv tanky T-80 byly ještě nedávno v ruské armádě „na odpis“, velení ruských sil nakonec rozhodlo nejen o tom, že tento typ zůstane v aktivní službě, ale že projde i hlubokou modernizací.

V současné době probíhá modernizace tanků T-80BV na verzi BVM, jejímž cílem má být především zvýšení ochrany tanku a dosažení vyšší přesnosti hlavní zbraně, 125mm kanonu 2A46M1, z něhož lze odpalovat i protitankové řízené střely Reflex.

Navíc současný stav modernizace T-80 ještě neznamená konec. Naopak, jde pouze o začátek, neboť nově byla pro tyto tanky dokončena další verze pohonu, který je nyní schopen výkonu až 1400 oproti současným 1250 HP. Jeho použití by samozřejmě výrazně zvýšilo jízdní charakteristiky tanku. Přitom už během výběrových řízení v Řecku dosahovala původní varianta T-80U rychlosti až 80 km/h (tanky T-80U zařadil do výzbroje Kypr – pozn. edit.).

Další možností rozvoje tanku je instalace systému aktivní ochrany Arena, který je schopen odolat i těm nejtěžším protitankovým raketám protivníka. Stejně reálná je i instalace speciálních snímačů informujících posádku tanku o ozáření naváděcím laserovým paprskem.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9263 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8690 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8685 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8148 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5958 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru