Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo

S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.

Dvě kompletní rakety, které během útoku selhaly a nevybuchlé dopadly na syrském území, si už převzali ruští experti.

A poté, co ruské ministerstvo obrany na základě vlastní analýzy popsalo zachycení více než dvou třetin útočících střel syrskou protivzdušnou obranou, se nyní objevují informace o neschopnosti vypustit střely z britské ponorky a francouzské fregaty. Francouzská strana už uvedenou skutečnost potvrdila.

Odborný portál Defense News uvádí, že francouzské námořnictvo muselo sáhnout pro „záložní plán“ poté, co se mu nepodařilo odpálit salvu tří střel s plochou dráhou letu z víceúčelové fregaty třídy FREMM (pravděpodobně Aquitaine).

Střely MdCN na tři cíle v Sýrii nakonec musela odpálit sesterská loď Languedoc. Vůbec první útok francouzského námořnictva s použitím lodních raket s plochou dráhou letu tak dopadl poněkud rozpačitě.

„První salva nebyla odpálena,“ potvrdil pro Defense News mluvčí francouzského generálního štábu plukovník Patrick Steiger. Aktivace záložního plavidla je podle něj standardní postup v podobných případech. Prohlásil současně, že „všechny cíle byly zasaženy“ a že „vojenského efektu bylo dosaženo“.

Zda selhání způsobil technický problém, ukáže podle mluvčího až následné vyšetřování.

A to není všechno. Francouzské letectvo pak podle Defense News odmítá komentovat, proč nedošlo k odpalu všech střel z francouzských letadel. Do agrese se podle serveru zapojilo také pět letounů Rafale, z nichž každý nesl dvě střely s plochou dráhou letu SCALP EG. Vypuštěno jich však bylo pouze devět.

Celkově se tak Francie na koordinovaném útoku 105 střelami na cíle v Sýrii podílela „skromným“ příspěvkem 12 raket s plochou dráhou letu. Podle ruského ministerstva obrany proniklo do syrského prostoru 103 střel, z nichž 71 zneškodnila syrská protivzdušná obrana.

ea24

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • F-35 versus Su-35 aneb O čem americké letectvo raději mlčí
    Nejnovější americký bojový letoun F-35 Lightning II je v poslední době předmětem mnoha superlativů, které nutně vzbuzují podezření, že jsou dílem PR společnosti Lockheed Martin. Právě na tyto „výplody“ se zaměřuje následující článek ze serveru topwar.ru, který se informace snaží objektivizovat a přináší srovnání F-35 s jinými letouny včetně ruského…
    pátek, 26 říjen 2018 22:07 Přečteno 5465 krát
  • Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)
    Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.
    neděle, 28 říjen 2018 23:27 Přečteno 5052 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru