Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo

S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.

Dvě kompletní rakety, které během útoku selhaly a nevybuchlé dopadly na syrském území, si už převzali ruští experti.

A poté, co ruské ministerstvo obrany na základě vlastní analýzy popsalo zachycení více než dvou třetin útočících střel syrskou protivzdušnou obranou, se nyní objevují informace o neschopnosti vypustit střely z britské ponorky a francouzské fregaty. Francouzská strana už uvedenou skutečnost potvrdila.

Odborný portál Defense News uvádí, že francouzské námořnictvo muselo sáhnout pro „záložní plán“ poté, co se mu nepodařilo odpálit salvu tří střel s plochou dráhou letu z víceúčelové fregaty třídy FREMM (pravděpodobně Aquitaine).

Střely MdCN na tři cíle v Sýrii nakonec musela odpálit sesterská loď Languedoc. Vůbec první útok francouzského námořnictva s použitím lodních raket s plochou dráhou letu tak dopadl poněkud rozpačitě.

„První salva nebyla odpálena,“ potvrdil pro Defense News mluvčí francouzského generálního štábu plukovník Patrick Steiger. Aktivace záložního plavidla je podle něj standardní postup v podobných případech. Prohlásil současně, že „všechny cíle byly zasaženy“ a že „vojenského efektu bylo dosaženo“.

Zda selhání způsobil technický problém, ukáže podle mluvčího až následné vyšetřování.

A to není všechno. Francouzské letectvo pak podle Defense News odmítá komentovat, proč nedošlo k odpalu všech střel z francouzských letadel. Do agrese se podle serveru zapojilo také pět letounů Rafale, z nichž každý nesl dvě střely s plochou dráhou letu SCALP EG. Vypuštěno jich však bylo pouze devět.

Celkově se tak Francie na koordinovaném útoku 105 střelami na cíle v Sýrii podílela „skromným“ příspěvkem 12 raket s plochou dráhou letu. Podle ruského ministerstva obrany proniklo do syrského prostoru 103 střel, z nichž 71 zneškodnila syrská protivzdušná obrana.

ea24

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9263 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8690 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8685 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8148 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5958 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru