Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo

S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.

Dvě kompletní rakety, které během útoku selhaly a nevybuchlé dopadly na syrském území, si už převzali ruští experti.

A poté, co ruské ministerstvo obrany na základě vlastní analýzy popsalo zachycení více než dvou třetin útočících střel syrskou protivzdušnou obranou, se nyní objevují informace o neschopnosti vypustit střely z britské ponorky a francouzské fregaty. Francouzská strana už uvedenou skutečnost potvrdila.

Odborný portál Defense News uvádí, že francouzské námořnictvo muselo sáhnout pro „záložní plán“ poté, co se mu nepodařilo odpálit salvu tří střel s plochou dráhou letu z víceúčelové fregaty třídy FREMM (pravděpodobně Aquitaine).

Střely MdCN na tři cíle v Sýrii nakonec musela odpálit sesterská loď Languedoc. Vůbec první útok francouzského námořnictva s použitím lodních raket s plochou dráhou letu tak dopadl poněkud rozpačitě.

„První salva nebyla odpálena,“ potvrdil pro Defense News mluvčí francouzského generálního štábu plukovník Patrick Steiger. Aktivace záložního plavidla je podle něj standardní postup v podobných případech. Prohlásil současně, že „všechny cíle byly zasaženy“ a že „vojenského efektu bylo dosaženo“.

Zda selhání způsobil technický problém, ukáže podle mluvčího až následné vyšetřování.

A to není všechno. Francouzské letectvo pak podle Defense News odmítá komentovat, proč nedošlo k odpalu všech střel z francouzských letadel. Do agrese se podle serveru zapojilo také pět letounů Rafale, z nichž každý nesl dvě střely s plochou dráhou letu SCALP EG. Vypuštěno jich však bylo pouze devět.

Celkově se tak Francie na koordinovaném útoku 105 střelami na cíle v Sýrii podílela „skromným“ příspěvkem 12 raket s plochou dráhou letu. Podle ruského ministerstva obrany proniklo do syrského prostoru 103 střel, z nichž 71 zneškodnila syrská protivzdušná obrana.

ea24

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru