Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo

S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.

Dvě kompletní rakety, které během útoku selhaly a nevybuchlé dopadly na syrském území, si už převzali ruští experti.

A poté, co ruské ministerstvo obrany na základě vlastní analýzy popsalo zachycení více než dvou třetin útočících střel syrskou protivzdušnou obranou, se nyní objevují informace o neschopnosti vypustit střely z britské ponorky a francouzské fregaty. Francouzská strana už uvedenou skutečnost potvrdila.

Odborný portál Defense News uvádí, že francouzské námořnictvo muselo sáhnout pro „záložní plán“ poté, co se mu nepodařilo odpálit salvu tří střel s plochou dráhou letu z víceúčelové fregaty třídy FREMM (pravděpodobně Aquitaine).

Střely MdCN na tři cíle v Sýrii nakonec musela odpálit sesterská loď Languedoc. Vůbec první útok francouzského námořnictva s použitím lodních raket s plochou dráhou letu tak dopadl poněkud rozpačitě.

„První salva nebyla odpálena,“ potvrdil pro Defense News mluvčí francouzského generálního štábu plukovník Patrick Steiger. Aktivace záložního plavidla je podle něj standardní postup v podobných případech. Prohlásil současně, že „všechny cíle byly zasaženy“ a že „vojenského efektu bylo dosaženo“.

Zda selhání způsobil technický problém, ukáže podle mluvčího až následné vyšetřování.

A to není všechno. Francouzské letectvo pak podle Defense News odmítá komentovat, proč nedošlo k odpalu všech střel z francouzských letadel. Do agrese se podle serveru zapojilo také pět letounů Rafale, z nichž každý nesl dvě střely s plochou dráhou letu SCALP EG. Vypuštěno jich však bylo pouze devět.

Celkově se tak Francie na koordinovaném útoku 105 střelami na cíle v Sýrii podílela „skromným“ příspěvkem 12 raket s plochou dráhou letu. Podle ruského ministerstva obrany proniklo do syrského prostoru 103 střel, z nichž 71 zneškodnila syrská protivzdušná obrana.

ea24

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • NATO se cpe do Černého moře. Jak je připravena Černomořská flotila?
  Zatímco média informují o rostoucím napětí ve východní části Středozemního moře v souvislosti s děním v Sýrii, situace není zdaleka klidná ani v Černém moři. Jak je na případné další vyhrocení napětí v oblasti připravená ruská Černomořská flotila?
  čtvrtek, 06 září 2018 22:55 Přečteno 5411 krát
 • Modernizace ruského letectva: Dálkové bombardéry Tu-160 a Tu-95 (FOTO)
  Vzdušné a kosmické síly Ruské federace procházejí komplexní modernizací, která se bude týkat i dvou nejmohutnějších ruských bojových letounů, dálkových bombardérů Tu-160 a Tu-95. Oba typy byly bojově nasazeny v Sýrii.
  pondělí, 17 září 2018 22:47 Přečteno 2428 krát
 • Potkali se nad Sýrií. Ruský Su-35S sledoval amerického „stealth“ Raptora
  Na sociálních sítích a posléze taktéž na ruských specializovaných serverech se objevily zajímavé snímky pocházející z instagramového účtu pravděpodobně pilota ruského stíhacího letounu Su-35S. Zachycují „setkání“ nejmodernějšího sériového Suchoje s nejvýkonnějším americkým strojem, F-22 Raptor.
  úterý, 25 září 2018 23:02 Přečteno 1463 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru