Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři

Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na počátku 90. let byl v Rusku na podvozku samohybné houfnice Msta-S sestrojen „laserový tank“ 1K17  Sžatije. Jeho provozní charakteristiky zůstávají dodnes utajované, ačkoliv vnější vzhled obrněnce dobře znají všichni znalci historie ruského vývoje tankové techniky. 1K17 úspěšně absolvoval provozní testy a byl doporučen k sériové výrobě. Vzhledem k problémům s financováním po rozpadu Sovětského svazu však byl projekt zastaven.

Podle vojenských expertů dnes nic nebrání vývoji bojových laserů, a to na zcela nové úrovni. Místo Msty je bude možno nainstalovat například na podvozek Armaty, Bumerangu nebo i Kurgance-25. (Bumerang – nový kolový obrněný transportér a současně i platforma pro celou řadu dalších nástaveb; Kurganec-25 je ve dvou verzích moderní pásové BVP nebo pásový OT. Oba obrněnci mají postupně nahradit starší obdobnou techniku sloužící v současné době v ruské armádě; pozn. překl.)

Samozřejmě, že laserový paprsek zatím není schopen propálit tankový pancíř, může však dokonale vyřadit z činnosti protivníkovu optiku, sestřelit dron nebo útočící raketu.

 Současně s pozemními systémy je možno očekávat také námořní variantu „paprsků smrti“. I tento směr vývoje laserových zbraní je plně aktuální. USA se snaží vyvinout námořní laser již delší čas.

V 90. letech minulého století se uvažovalo, že laserový zbraňový systém bude integrován i do víceúčelového frontového stíhače 5. generace „výrobek 1.44“ (vyvíjený konstrukční kanceláří MiG; nakonec však vznikl jen jeden létající demonstrátor 1.42 a projekt byl zastaven. Namísto něj byl zrealizován program PAK FA, který vyústil v letoun Su-57 – pozn. překl.).

I výše uvedený projekt ztroskotal na finančních problémech Ruska v 90. letech. Samotná myšlenka sestrojit na principu laseru zbraň schopnou ničit rakety vzduch-vzduch však zůstala živou. A všechno ukazuje na to, že v příštích deseti letech budou na řešení tohoto úkolu pracovat všechny státy s vyspělým vojenským průmyslem – včetně Ruska.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Ilustračí foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru