Jak-152 – letoun, bez kterého se Vzdušné a kosmické síly neobejdou

Nový ruský letoun pro základní výcvik vojenských pilotů zatím nemá tolik publicity jako ostatní novinky ruského leteckého průmyslu. Přitom jde o velmi nadějný stroj, který má pevné místo v sestavě Vzdušných a kosmických sil prakticky zaručeno.

Jak-152 je novým letadlem ruského vojenského letectva pro počáteční výcvik. Dva tyto letouny byly představeny na letecké výstavě MAKS-2017. Letoun s palubním číslem 01 s šedým nátěrem se zúčastnil letových ukázek, další letoun s číslem 02 v červeno-bílo-žlutém zabarvení byl součástí statické expozice a letů se nezúčastnil.

Několik dalších strojů je v současné době ve výrobě. Irkutský letecký závod postaví v souladu se zakázkou vojenského letectva na provedení NIOKR (výzkumných a vývojových prací) v rámci projektu „Ptáček-VVS“ zatím dva prototypy Jak-152 pro letové zkoušky a další dva pro pevnostní a statické testy.

V září 2015 oznámil náměstek ministra obrany Jurij Borisov, že vojenské letectvo má v úmyslu objednat 150 letounů Jak-152 vyvinutých OKB (konstrukční kanceláří) Jakovleva pro počáteční výcvik pilotů. Letadla bude vyrábět Irkutský letecký závod, který je stejně jako OKB součástí akciové společnosti Korporace Irkut.

Vedoucí konstruktér OKB Jakovleva Dmitrij Drač je s letadlem spokojený: „Poprvé za třicet let jsme vyvinuli letadlo pro všeobecné letectví.“ První Jak-152 s palubním číslem 01 vzlétl 29. září 2016.

OKB Jakovleva zvolilo pro Jak-152 jednoduchý robustní trup „bez všech zbytečností“, s využitím kompozitních materiálů v konstrukci krytu pohonné jednotky, hlavice vrtule a křídel.

Během pevnostních zkoušek trup letounu odolal přetížení 13 g, což při bezpečnostním koeficientu 1,5 představuje provozní přetížení 9 g. Křídlo má moderní profil, generuje nadprůměrnou vztlakovou sílu a brání přechodu stroje do vývrtky.

V porovnání se strojem Jak-52, který vznikl v roce 1974 a je k výcviku pilotů používám až do současné doby, disponuje Jak-152 mnohem větším výkonem motoru. Výsledkem je podle Drače podstatně větší stoupavost 12 až 13 m/s, maximální rychlost letu se zvýšila ze 280 na 380 km/h.

Podvozek je produktem společnosti Aviaagregat, má robustní vzpěry a nízkotlaké pneumatiky. Žák (na předním sedadle) a instruktor sedí za sebou pod společným překrytem ve vystřelovacích křeslech Zvězda SKS-94M2-152.

Současně s Jakem -152 byl na MAKS-2017 představen i motor A03T V12. Je vyrobený firmou RED Aircraft GmbH (Adenau, Německo), kterou založil přistěhovalec z Ruska Vladimir Reichlin. V Rusku jsou motory laděny a údržbovány společností Russo-Balt, kterou Reichlin spoluvlastní. Dieslový šestiválcový motor má evropské, ruské i americké osvědčení. Motor o startovním výkonu 500 HP roztáčí trojlistou vrtuli МТВ-9-Е-С. Podle Drače byl motor již upraven i pro lety se záporným přetížením.

Vrtulový Jak-152 a proudový Jak-130 jsou dvěma součástmi jednotného systému výcviku pilotů. Pro zajištění plynulého přechodu výcviku z jednoho letounu na druhý si vojenské letectvo objednalo analogické vybavení kabiny obou typů strojů (v kokpitu proudového Jaku jsou tři barevné velkoplošné displeje, v kabině vrtulového dva – pozn. Geo).

Jak-152 určený pro civilní trh bude mít „odlehčené“ vybavení kabiny bez vojenského navigačního systému, systému rozpoznávání a systému spojení.

Jako další kandidát na roli cvičného letounu Vzdušných a kosmických sil Ruska se na MAKS-2017 v letovém programu představil proudový letoun SR-10. Ten vyvíjela od roku 2007 soukromá konstrukční kancelář SAT.  První vzlet uskutečnil letoun 25. prosince 2015 a jeho testy probíhají na letišti Kubinka.

Zvláštností tohoto letounu je negativní (10°) geometrie jeho křídel. Trup letadla je vyroben z kompozitních materiálů. Prototyp má instalován motor AI-25TL o tahu 16,87 kN, zapůjčený z cvičného letounu L-39. Sériové stroje by měly být vybaveny podobně výkonnými motory – například AL-55 či SM-100.

V roce 2014 byl projekt SR-10 předán ministerstvu obrany jako jeden z účastníků výběrového řízení na nový cvičný letoun pro počáteční a základní výcvik pilotů. Bez ohledu na skutečnost, že v tendru neuspěla, nabízí konstrukční kancelář SAT letadlo ministerstvu obrany jako přechodný stroj mezi počátečním výcvikem na Jaku-152 a pokračovacím výcvikem na Jaku-130. Objednávka ministerstva na SR-10 je ovšem v současné době málo pravděpodobná.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd.livejournal.com

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru