Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

Podle ruského ministerstva obrany má být pro Arktidu vyvinuta celá „rodina“ bojové techniky zahrnující mimo jiné obrněný transportér, protivzdušné komplexy či samohybné dělostřelecké systémy.

Mobilní platformou všech těchto zbraňových systémů mají být unifikované dvoudílné tahače. Originální „arktické“ řešení mohla veřejnost poprvé spatřit na loňské přehlídce ke Dni vítězství, kdy byly „naživo“ předvedeny komplexy protivzdušné obrany typu Tor-M2DT a Pancir-SA , které byly instalovány na podvozku transportéru DT-30PM.

Současně v Rusku běží i vývoj speciálních raketových dělostřeleckých systémů s vysokou průchodností arktickým terénem.

Ruské vojenské brigády rozmístěné v Arktidě budou vybaveny raketomety Grad a Smerč instalovanými na podvozcích pásových terénních vozidel DT-30PM Viťaz. Tento typ strojů je složen ze dvou samostatných částí propojených speciálním spojovacím mechanismem. Díky své konstrukci je Viťaz schopen se pohybovat ve volném terénu, lehce překonává sněhové závěje, hluboký sníh, bažinatý terén i vodní překážky. Podle expertů tyto bojové stroje výrazně posílí mobilitu a palebnou sílu arktického raketového dělostřelectva.

Strojírenská společnost Viťaz a. s. v současné době již předává konečnému výrobci – Motovilichinským závodům (sídlícím v Permu; pozn. red.) – dvoudílné podvozky pásových transportérů DT-30. Na ně bude možné nainstalovat několik různých typů zbraní, dodatečné pancéřování a další prvky balistické ochrany. Instalace raketometů na tyto podvozky bude vyžadovat jen drobné úpravy.

Hlavním typem zbraní arktických raketometných jednotek budou prověřené systémy Grad a Smerč. Oba tyto systémy jsou určeny k ničení živé síly a bojové techniky nepřítele v místech jeho soustředění. Systém Grad používá rakety ráže 122 mm a jeho maximální dostřel je 40 km. Systém Smerč je těžší a má větší dostřel. Jeho ráže je 300 mm a je schopen zasahovat cíle až do vzdálenosti 100 km.

„Sněhoblátochod“ DT-30 je vyroben na principu dvou vozidel. Jde v podstatě o kloubové spojení dvou transportérů. V přední části stroje je umístěna posádka a obsluha raketometu (4 až 7 osob) a dále pohon. Zadní část je polyfunkční – určena k montáži raketometů, případně dalších zbraňových systémů.

DT-30 se vyznačuje vynikající průchodností terénem a dobrou manévrovatelností. Přes poměrně vysokou hmotnost 28 tun je tlak jeho pásů na povrch terénu pouze kolem 3N/m2. Bez problémů tak překonává sněhové závěje, bažinatý terén, je schopen přeplavat menší vodní nádrže (viz video níže). Pro Viťaze nejsou překážkou ani příkopy široké až 4 m. Stejně snadno překoná i meze a prudké svahy vysoké až 1,5 m. Maximální rychlost je 50 km/h. Zásoba paliva vystačí v průměru na 500 km jízdy.

„V současné době rozmisťuje ministerstvo obrany v oblasti Arktidy značné množství vojenských jednotek. Vojáci rozmístění na tomto směru potřebují techniku schopnou pracovat v tom nejtěžším terénu a v těch nejtěžších klimatických podmínkách,“ uvedl pro server Izvěstija nezávislý vojenský odborník Alexej Chlopotov. „Tyto raketové dělostřelecké systémy budou použity ve výjimečných případech – pokud bude nutno vysoce účinnou a mohutnou palbou napadnout velké plochy či objekty nebo nebezpečné směry.“

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: iz.ru

Foto: © Vitaly Kuzmin, gurkhan.blogspot.cz

loading...

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9740 krát
 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9725 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7187 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 5242 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5143 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru