Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

Nedávno je v časopise Air&Cosmos zveřejnil vždy přesně informovaný publicista Piotr Butowski, který se už dlouhou dobu specializuje právě na ruské (a dříve sovětské) projekty letounů nové generace.

Reklama

Tentokrát se zaměřil na informace o projektu nového ruského strategického bombardovacího letounu, vyvíjeného v rámci programu PAK DA – Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Jak uvádí, výběrový proces na vývoj tohoto letadla byl zahájen v roce 2007 a jeho vítězem se stala v srpnu 2009 Konstrukční kancelář A. N. Tupoleva. Ta poté uzavřela s ruským ministerstvem obrany tříletou smlouvu na provedení výzkumných a vývojových prací v rámci úkolu pojmenovaného „Posel“. V rámci smlouvy kancelář připravila předběžný návrh projektu Výrobek 80 (Izdělije 80), který byl na jaře 2013 schválen.

V prosinci 2013 pak Sjednocená letecká korporace, a.s. uzavřela další smlouvu na vypracování technického projektu PAK DA, který ministerstvo schválilo v roce 2016.

Jaký bude?

Výrobek 80 bude mít design létajícího křídla (viz níže fotografie ze zkoušek aerodynamického modelu Izd. 80 v institutu CAGI; design na screenshotu v titulu článku je čistě spekulativní – pozn. edit.).

Vzletová hmotnost je projektována na 145 tun a užitečné zatížení na 30 tun. Znamená to, že PAK DA bude oproti Tu-160 výrazně lehčí a svojí hmotností bude patřit někam mezi dálkové Tu-22M3 a strategické Tu-95MS. Tu-160 má maximální vzletovou hmotnost 275 tun, maximální hmotnost Tu-95MS je 185 tun a v případě Tu-22M3 je to 124 tun.

Reklama

Velitel dálkového letectva Vzdušných a kosmických sil Ruské federace Anatolij Jakovlev oznámil, že PAK DA bude letounem typu létající křídlo s podzvukovou rychlostí a doletem 15 000 km bez doplňování paliva za letu.

Letadlo bude osazeno dvěma nově vyvinutými ruskými motory o tahu 23 t, sestrojenými na bázi motoru NK-32-02 („nadzvukový“ motor pohánějící modernizované bombardéry Tu-160). Veřejná akciová společnost ODK Kuzněcov zahájila jeho vývoj v prosinci 2014.

Během tiskové konference v prosinci 2014 Anatolij Jakovlev uvedl, že prototyp PAK DA by měl poprvé vzlétnout v roce 2019 a do bojových jednotek by se měl dostat v letech 2023 až 2025. V roce 2015 však byl urychlen záměr obnovení výroby strategických bombardérů Tu-160M2 a program PAK DA byl odložen na pozdější dobu.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov k tomu uvedl, že vzhledem k naléhavosti programu Tu-160M2 bude projekt PAK DA „poněkud odložen“. Lze předpokládat, že plány na konstrukci a výrobu PAK DA se posunuly zhruba o pět let.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: TV Zvezda, YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 23. září 2019 a svátek má Berta.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2410 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama