Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

Nedávno je v časopise Air&Cosmos zveřejnil vždy přesně informovaný publicista Piotr Butowski, který se už dlouhou dobu specializuje právě na ruské (a dříve sovětské) projekty letounů nové generace.

Tentokrát se zaměřil na informace o projektu nového ruského strategického bombardovacího letounu, vyvíjeného v rámci programu PAK DA – Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Jak uvádí, výběrový proces na vývoj tohoto letadla byl zahájen v roce 2007 a jeho vítězem se stala v srpnu 2009 Konstrukční kancelář A. N. Tupoleva. Ta poté uzavřela s ruským ministerstvem obrany tříletou smlouvu na provedení výzkumných a vývojových prací v rámci úkolu pojmenovaného „Posel“. V rámci smlouvy kancelář připravila předběžný návrh projektu Výrobek 80 (Izdělije 80), který byl na jaře 2013 schválen.

V prosinci 2013 pak Sjednocená letecká korporace, a.s. uzavřela další smlouvu na vypracování technického projektu PAK DA, který ministerstvo schválilo v roce 2016.

Jaký bude?

Výrobek 80 bude mít design létajícího křídla (viz níže fotografie ze zkoušek aerodynamického modelu Izd. 80 v institutu CAGI; design na screenshotu v titulu článku je čistě spekulativní – pozn. edit.).

Vzletová hmotnost je projektována na 145 tun a užitečné zatížení na 30 tun. Znamená to, že PAK DA bude oproti Tu-160 výrazně lehčí a svojí hmotností bude patřit někam mezi dálkové Tu-22M3 a strategické Tu-95MS. Tu-160 má maximální vzletovou hmotnost 275 tun, maximální hmotnost Tu-95MS je 185 tun a v případě Tu-22M3 je to 124 tun.

Velitel dálkového letectva Vzdušných a kosmických sil Ruské federace Anatolij Jakovlev oznámil, že PAK DA bude letounem typu létající křídlo s podzvukovou rychlostí a doletem 15 000 km bez doplňování paliva za letu.

Letadlo bude osazeno dvěma nově vyvinutými ruskými motory o tahu 23 t, sestrojenými na bázi motoru NK-32-02 („nadzvukový“ motor pohánějící modernizované bombardéry Tu-160). Veřejná akciová společnost ODK Kuzněcov zahájila jeho vývoj v prosinci 2014.

Během tiskové konference v prosinci 2014 Anatolij Jakovlev uvedl, že prototyp PAK DA by měl poprvé vzlétnout v roce 2019 a do bojových jednotek by se měl dostat v letech 2023 až 2025. V roce 2015 však byl urychlen záměr obnovení výroby strategických bombardérů Tu-160M2 a program PAK DA byl odložen na pozdější dobu.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov k tomu uvedl, že vzhledem k naléhavosti programu Tu-160M2 bude projekt PAK DA „poněkud odložen“. Lze předpokládat, že plány na konstrukci a výrobu PAK DA se posunuly zhruba o pět let.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: TV Zvezda, YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru