Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

Nedávno je v časopise Air&Cosmos zveřejnil vždy přesně informovaný publicista Piotr Butowski, který se už dlouhou dobu specializuje právě na ruské (a dříve sovětské) projekty letounů nové generace.

Tentokrát se zaměřil na informace o projektu nového ruského strategického bombardovacího letounu, vyvíjeného v rámci programu PAK DA – Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Jak uvádí, výběrový proces na vývoj tohoto letadla byl zahájen v roce 2007 a jeho vítězem se stala v srpnu 2009 Konstrukční kancelář A. N. Tupoleva. Ta poté uzavřela s ruským ministerstvem obrany tříletou smlouvu na provedení výzkumných a vývojových prací v rámci úkolu pojmenovaného „Posel“. V rámci smlouvy kancelář připravila předběžný návrh projektu Výrobek 80 (Izdělije 80), který byl na jaře 2013 schválen.

V prosinci 2013 pak Sjednocená letecká korporace, a.s. uzavřela další smlouvu na vypracování technického projektu PAK DA, který ministerstvo schválilo v roce 2016.

Jaký bude?

Výrobek 80 bude mít design létajícího křídla (viz níže fotografie ze zkoušek aerodynamického modelu Izd. 80 v institutu CAGI; design na screenshotu v titulu článku je čistě spekulativní – pozn. edit.).

Vzletová hmotnost je projektována na 145 tun a užitečné zatížení na 30 tun. Znamená to, že PAK DA bude oproti Tu-160 výrazně lehčí a svojí hmotností bude patřit někam mezi dálkové Tu-22M3 a strategické Tu-95MS. Tu-160 má maximální vzletovou hmotnost 275 tun, maximální hmotnost Tu-95MS je 185 tun a v případě Tu-22M3 je to 124 tun.

Velitel dálkového letectva Vzdušných a kosmických sil Ruské federace Anatolij Jakovlev oznámil, že PAK DA bude letounem typu létající křídlo s podzvukovou rychlostí a doletem 15 000 km bez doplňování paliva za letu.

Letadlo bude osazeno dvěma nově vyvinutými ruskými motory o tahu 23 t, sestrojenými na bázi motoru NK-32-02 („nadzvukový“ motor pohánějící modernizované bombardéry Tu-160). Veřejná akciová společnost ODK Kuzněcov zahájila jeho vývoj v prosinci 2014.

Během tiskové konference v prosinci 2014 Anatolij Jakovlev uvedl, že prototyp PAK DA by měl poprvé vzlétnout v roce 2019 a do bojových jednotek by se měl dostat v letech 2023 až 2025. V roce 2015 však byl urychlen záměr obnovení výroby strategických bombardérů Tu-160M2 a program PAK DA byl odložen na pozdější dobu.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov k tomu uvedl, že vzhledem k naléhavosti programu Tu-160M2 bude projekt PAK DA „poněkud odložen“. Lze předpokládat, že plány na konstrukci a výrobu PAK DA se posunuly zhruba o pět let.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: TV Zvezda, YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9263 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8690 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8685 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8148 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5958 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru