Čínské námořnictvo testuje tajemnou zbraň. Zřejmě jde o elektromagnetické dělo (FOTO)

Čínská lidová republika se chystá k technologickému skoku, který z ní udělá vítěze námořních válek budoucnosti. Vývoj čínského elektromagnetického děla se pravděpodobně dostal do finální fáze.

Stalo se už pravidlem zjištění, že Čína je ve svých zbrojních programech dál, než očekávají západní analytici. Poslední záběry výsadkového plavidla Type 072 III, které unikly do čínských sociálních médií, ale překvapením přece jen jsou.

Je na nich totiž zachycen prototyp bojové lodní věže vybavené s vysokou pravděpodobností takzvaným railgunem, totiž elektromagnetickým dělem.

Vyzbrojení plavidel touto mimořádně účinnou zbraní bude znamenat skokové zvýšení jejich bojové efektivity – a tento stav, jak se zdá, není v případě čínského námořnictva vizí daleké budoucnosti.

Na palubě čínské výsadkové lodi Type 072 III, která je v tomto případě využita jako zkušební platforma, je kromě samotné věže také celá řada dalšího vybavení spojeného právě s technologií railgunu, mimo jiné generátory energie. Že jde o plavidlo určené k ostrému testování děla, dokazuje i přítomnost střeleckého radaru.

Existence čínského vývoje railgunu je známa již delší dobu, program běží pravděpodobně už od 80. let. Kontradmirál a specialista čínského námořnictva na elektromagnetické aplikace Ma Wei-ming v minulosti prohlásil, že země učinila „průlom“ ve vývoji několika klíčových technologií včetně railgunu a elektromagnetických katapultů pro čínské letadlové lodě.

Railgun zatím nemají ve své výzbroji žádné ozbrojené síly. Určitý pokrok už mnohokrát mediálně prezentovalo americké námořnictvo, ale i ve Spojených státech se vývoj elektromagnetického děla neobešel bez problémů.

Pokud se potvrdí, že fotografie zachycují funkční prototyp čínského railgunu v podobě, v jaké jím budou vyzbrojena bojová plavidla, bude to znamenat, že se ČLR dostala do čela vývoje této technologie, kterou západní stratégové řadí do kategorie „game-changing“, tedy schopné „měnit pravidla hry“.

Bez zajímavosti není ani banner, který je umístěn na palubě testovacího plavidla Type 072 III. Hlásá: „Poskytněme prvotřídní námořní zbraň a vybavení pro výstavbu prvotřídních námořních sil na světě“.

Podle nepotvrzených informací z čínských zdrojů mají být elektromagnetickým dělem vyzbrojeny budoucí varianty torpédoborců Type 055.

A v čem je railgun tak „zázračný“? Funguje na docela jiném principu než běžná děla – s pomocí extrémně silných generátorů se vytváří elektromagnetické pole, které z „kolejnic“ vystřelí projektil rychlostí přes 8000 km/h, což je násobně více než u klasických lodních děl. Díky tomu mají elektromagnetická děla dostřel až 200 kilometrů a také nesrovnatelné ničivější sílu po zásahu cíle.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: dafeng cao

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9907 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9883 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7318 krát
 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 6451 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 5559 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru