Rusko pracuje na bojovém vrtulníku nové generace. Hlavní bude rychlost

Pozornost médií upoutal v minulých dnech vzlet amerického konvertoplánu Bell V-280 Valor zkonstruovaného v rámci programu Future Vertical Lift, jehož výsledkem bude náhrada klasických „pomalých“ vrtulníků vysokorychlostními. Obdobný program pod zkratkou SBV běží také v Rusku.

Podrobnosti o ruském programu publikoval server BMPD s odkazem na článek autorů Piotra Butowského a Antonyho Angranda „Le nouvelle helicopter d’attaque russe vise les 400 km/h“ v časopisu Air&Cosmos.

Na nové generaci ruských bojových vrtulníků pracuje společnost Vertolety Rossii na základě objednávky ministerstva obrany ze srpna letošního roku. Během nedávné airshow v Dubaji to potvrdil generální ředitel holdingu Andrej Boginskij. K dnešku už podle něj existuje celý komplex vzájemně propojených smluv a dohod týkajících se zpracování koncepce a technických požadavků na nový vrtulník.

V Rusku je tato etapa vývoje označena zkratkou NIR (Научно-исследовательская работа, tj. vědecko-výzkumná práce) a měla by být dovršena koncem roku 2018.

Další, již připravovaná etapa prací bude předmětem samostatné smlouvy s ministerstvem obrany. V jejím průběhu bude rozhodnuto o konečné verzi koncepce vrtulníku, bude postaven a otestován jeho prototyp. Tato fáze vývoje se nazývá OKR (oпытно-конструкторские работы; výzkumně konstruktérské, tj. vývojové práce).

Podle harmonogramu prací zabere tato etapa něco přes čtyři roky, což znamená, že sériová výroba začne někdy v roce 2023.

Legendy znovu na scéně

Program ponese zkratkový název SBV (скоростной боевой вертолет – rychlostní bojový vrtulník). V Rusku je nazýván také jako „vrtulník 5. generace“. Každá ze dvou zapojených legendárních konstrukčních kanceláří – Mil a Kamov – pracuje na svém projektu.

Kamov vychází z vlastního osvědčeného základního schématu, který je pro tuto kancelář charakteristický, konstrukční kancelář Mil chce ve svém projektu vycházet z „klasického“ vrtulníkového schématu.

Oba projekty mají společné pouze velké rozpětí horizontálních (nosných) ploch, které by mělo odlehčit tlaky na hlavní hřídel rotoru při letu ve vysokorychlostním režimu. Nevelká boční křídla stávajících ruských bojových vrtulníků slouží jako nosníky pro podvěšenou výzbroj a jejich aerodynamická funkce je zanedbatelná.

Jedinou dosud oznámenou provozní charakteristikou budoucího vrtulníku je jeho rychlost, která by měla přesahovat 400 km/h. Náměstek ministra obrany Jurij Borisov totiž v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany od společnosti Vertolety Rossii v dohledné době požaduje „vyvinutí platformy nově koncipovaného bojového vrtulníku vyznačujícího se vysokou přeletovou rychlostí zhruba 400 km/h“. Stávající bojové vrtulníky zařazené do výzbroje ruské armády mají v případě Mi-28N maximální rychlost 280 km/h, v případě Ka-52 a Mi-35M pak 300 km/h.

Hranice 400 km/h překonána

Demonstrátor (nebo také létající laboratoř) perspektivního vysokorychlostního vrtulníku (LL PSV) byl zkonstruován na bázi modernizovaného vrtulníku Mi-24 (viz foto). Má zúženou přední část trupu, pilotní kabina je jednomístná. Nosný rotor je vybaven novými listy. První let uskutečnila létající laboratoř 25. prosince 2015.

Demonstrátor je zkoušen ve verzích s horizontálními křídly, bez nich i ve verzi s křídly prodlouženými. Podle informací sopečnosti Vertolety Rossii překročil LL PSV během podzimu 2016 rychlost 405 km/h.

Zpočátku byl vrtulník vyvíjen v rámci NIOKR (vědeckovýzkumných a vývojových prací) jako program PSV (перспективный скоростной вертолет). Program PSV byl však v roce 2014 ukončen z důvodu „neschopnosti dosáhnout snížení provozních nákladů v poměru k dosaženým charakteristikám“.

Létající laboratoř se pak začala využívat v rámci dalších programů. Například nové lopatky nosného rotoru budou používány nejen na nových vrtulnících, ale také v rámci modernizace vrtulníků stávajících. U vrtulníku Mi-28 umožnilo použití nových vrtulových listů zvýšení maximální rychlosti o 10 % a přeletové rychlosti dokonce o 13 %.

Motor, elektronika, zbraně… vše bude nové

Petrohradská společnost Klimov pracuje na novém turbohřídelovém motoru VK-2500M. Podle společnosti se jedná o zcela nový motor, nikoli o modifikaci sériově vyráběného motoru VK-2500 (je jím poháněn např. „Noční lovec“ Mi- 28N; pozn.překl.). 

Startovní výkon nového motoru je 2600 HP, v nouzovém režimu až 2950 HP, což je o 250 až 300 HP víc než u VK-2500. Hmotnost nového motoru je o 20 % menší a motor má o 16% méně součástek. Také normovaná spotřeba paliva by se měla snížit o cca 7 %. Dojde k prodloužení lhůty mezi předepsanými technickými prohlídkami a modulová konstrukce motoru umožní jeho opravy i v polních podmínkách. Certifikaci by měl motor obdržet v roce 2023, tedy současně s vrtulníkem SBV.

SBV bude mít novou avioniku i výzbroj. Důraz bude kladen zejména na palubní radioelektronické vybavení – Rusko v této oblasti pokulhává za Západem, kdy například stále ještě nedospěl do sériové výroby ruský přilbový zaměřovač pro bojové vrtulníky. Je třeba zvýšit úroveň integrace jednotlivých systémů, podporu posádky automatizací dalších činností a podobně.

Nový radiolokátor bude schopen určovat cíle protitankových raket. Gyroskopicky stabilizovaný optoelektronický obranný systém (GOES) bude vyvíjen s využitím zkušeností získaných s provozem systému OES-52, který vyvinula společnost NPK SPP na bázi francouzského systému Strix. OES-52 nahradil na vrtulnících Ka-52E pro Egypt těžký a zastaralý systém GOES-41.

Nová lehká víceúčelová řízená raketa LMUR (легкая многофункциональная управляемая ракета), fungující na principu „vystřel a zapomeň“, bude mít vícekanálovou samonaváděcí hlavici. Její dálkový dosah by měl být mezi 15 a 18 km, zatímco stávající protitankové řízené střely Ataka a Vichr mají dosah 6 až 8 km.

Vrtulník bude vybaven systémem varování před střetem se zemí, zdokonaleným pozorovacím komplexem a systémem syntetického vidění, který vytváří na displeji prostorový obraz okolí vrtulníku. Žádný z těchto systémů dosud není na ruských bojových vrtulnících instalován. Nový systém přenosu dat bude mít rychlost 35 Mbit/s, tedy mnohonásobně větší oproti současným 15 Kbit/s.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9512 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9484 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7058 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5099 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4627 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru