Dlouho očekávaný okamžik nastal: Su-57 vzlétl s motorem nové generace

Pátý prosinec roku 2017 se stal jedním z historických milníků ruského leteckého a obranného průmyslu. Z letiště výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy poprvé odstartoval prototyp stíhacího letounu Suchoj Su-57 s motorem nové generace, který parametry ruské stíhačky posune na kvalitativně novou úroveň.

Všechny dosavadní prototypy Su-57 (T-50) byly až doposud poháněny motory Saturn AL-41F1 o tahu 147 kilonewtonů s přídavným spalováním. Tyto motory v poměru k hmotnosti letounu sice poskytují uspokojivé výkony, dostatečné k tomu, aby jimi byly poháněny i první plánované sériové stroje Su-57. Avšak parametry i technologiemi stále zaostávají za motory Pratt & Whitney F119-PW-100 amerických F-22 Raptor.

Zatímco F119-PW-100 s výkonem 156 kN představují zcela novou generaci motorů, AL-41F1 jsou pouze výrazně vylepšenou variantou původních pohonných jednotek AL-31F, vyvinutých již v 70. letech minulého století pro stíhačky řady Su-27.

Cílem programu PAK FA, z něhož se zrodil Su-57, přitom od počátku bylo vyvinout letoun se znatelně lepšími vlastnostmi, než jakými disponuje právě F-22. Zatímco v některých oblastech má ruský stroj navrch už ve stávající podobě – Raptor například zcela postrádá infračervený senzor – výhodou amerického stroje byla až dosud schopnost létat vysoce nadzvukovou ustálenou rychlostí bez přídavného spalování.

Su-57 má tuto schopnost podle dostupných informací rovněž, avšak motor F119-PW-100 byl pro takové použití vyvíjen od samotného počátku – na rozdíl od čtyřicet let starého AL-31F, jehož jádro de facto pohání nejnovější ruské letouny. Právě proto vznášeli někteří západní „experti“ pochybnosti, zda je Su-57 „opravdovým letounem páté generace“.

Podobným debatám je nyní konec, protože Su-57 se 5. prosince 2017 poprvé vznesl se zcela novým motorem známým prozatím jako „výrobek 30“. Oficiálně bývá tato pohonná jednotka uváděna jako „motor 2. etapy“, jelikož těmito motory budou vybaveny letouny Su-57 pozdějších výrobních sérií – poté, co motory projdou náročným procesem testování ve vzduchu i na zemi.

„Výrobek 30“ má přinést doslova revoluci: jedná se o zcela nový motor, s novým jádrem, s „inteligentním“ digitálním řízením a především poskytující výrazně vyšší tah s přídavným spalováním nejen ve srovnání s AL-41F1, ale i s F119-PW-100 – uvádí se 176 kN.

Motor je konstruován pro ustálený let vysokou nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování, má být mnohem úspornější, spolehlivější a provozně méně náročný. Je vybaven „zubatou“ stealth tryskou s potlačením tepelné stopy a s možností všesměrového vektorování tahu.

Zahájení letových testů „motoru 2. etapy“ znamená pro Rusko obrovský úspěch, kdy se země dostala na samou špici v této extrémně náročné technologické oblasti. Je teprve druhou zemí na světě, která vyvinula motor páté generace s přídavným spalováním. Zahájení letových zkoušek motoru Rusko znovu výrazně odskočilo Číně, která mu v řadě oblastí obranného průmyslu v posledních letech začala „dýchat na záda“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © UAC, YouTube.com / Rossija24

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9509 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9482 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7056 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5098 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4616 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru