Ruský snajpr vytvořil světový rekord (VIDEO)

Ruský odstřelovač Andrej Rjabinskij se svými pomocníky Jurijem Siničkinem, Jevgenijem Titovem a Vladimirem Grebeňjukemn vytvořil světový rekord ve vzdálenosti cíle zasaženého z odstřelovačské pušky.

Podle údaje zveřejněného na blogu ruské zbrojovky Lobaev Arms zasáhl jeho výstřel cíl ve vzdálenosti 4210 metrů.

Reklama

Při střelbě byla použita puška SVLK-14S „Sumrak“ (Soumrak) speciálně upravená pro dosažení maximálně možné vzdálenosti přesného výstřelu. Rjabinskij uvádí, že vzdálenost 4210 m střela překonala za 13 sekund.

Pro zajištění přesné střelby na takto velkou vzdálenost musela snajprova skupina počítat s celou řadou faktorů ovlivňujících let střely – například směrem a sílou větru, atmosférickým tlakem, derivací střely, teplotou vzduchu nebo s rotací Země.

Derivace je stranová odchylka rotující střely od záměrné po výstřelu (ve směru rotace střely). Pro snajperské pušky Dragunova typu SVD (Снайперская винтовка Драгунова) je derivace při střelbě na vzdálenost 1000 m asi 60 cm.

Většina zaměřovačů moderních střelných zbraní eliminuje derivaci již vlastní konstrukcí. Konkrétně zaměřovač PSO-1 se na SVD uchycuje tak, aby se střela po opuštění hlavně pohybovala nepatrně vlevo od „zaměřeného“ bodu (střela má díky vývrtu hlavně pravostrannou rotaci). U dělostřelectva je derivace buď zohledněna v tabulkách střelby, nebo je stejně jako u zbraní střední ráže řešena konstrukcí zaměřovače.

Odstřelovací puška SVLK-14S se vyrábí ve třech různých rážích:  .408 Chey Tac (10.36 x 77 mm), .338 Lapua Magnum (8.6 x 70 mm) a  .300 Winchester Magnum (7.62 x 67 mm). Při rekordní střelbě byla použita ráže .408 a terč měl rozměry 1x1 m.

Zbraň je dlouhá 1430 mm, hlaveň má délku 900 mm. Puška má posuvný závěr a zásobník na pět nábojů. Celková hmotnost zbraně je 9,6 kg. Konstrukční přesnost střelby (rozptyl) představuje 0,3 úhlové minuty.

Dosavadní světový rekord ve vzdálenosti přesného výstřelu, 4157 metrů, byl dosažen americkou odstřelovačskou puškou M300. Letos v červnu pak kanadský snajpr vytvořil rekord přesné střelby v bojových podmínkách, když odstřelovačskou puškou TAC-50 ráže 12,7 mm zabil v Iráku teroristu na vzdálenost 3540 m.

Zdroj: diana-mihailova.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 20. října 2019 a svátek má Vendelín.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama