Válka v Sýrii zuří i v podzemí. Vládní síly pohřbily zaživa osmnáct extrémistů

Následující událost vypovídá o tom, jak důležitou úlohu může sehrát ve válečném konfliktu zdánlivě banální „náhoda“. Tato nakonec vedla k jednorázové likvidaci osmnácti ozbrojenců z teroristické skupiny Fajlak Al-Rahman. Příslušníci syrských Republikánských gard je doslova pohřbili zaživa.

Během jednoho z řady střetnutí v Ain Tarmě (satelitní město na předměstí Damašku; pozn. překl.) se pod syrským vládním vojákem propadl skrytý poklop.

Bojovník se nepropadl hluboko – nohama dopadl na jakousi mříž. Jeho spolubojovníci mu pomohli dostat se ven, a jelikož okolo zuřil boj, události v tu chvíli nepřikládali větší váhu.

Asi po týdnu voják vyprávěl o svém zážitku kamarádům jako o legraci. Jenže jeho přemýšliví přátelé nenechali celou věc jen tak a nechali si příběh vylíčit do posledních podrobností. Informaci předali rotnému a ten ji „posunul“ dále svým nadřízeným.

Velení Republikánských gard poté rozhodlo, že uvedenou skutečnost je nutno prověřit a v noci vyslalo na označené místo dva průzkumníky. Ti nakonec našli díru do země, zaházenou suchými větvemi, plastovými foliemi a dalším odpadem.

Pod tím vším pak byla silná a pevná mříž a pod ní – tunel. Vojáci tunel ještě několik dnů nenápadně pozorovali, aby se přesvědčili, že jej ozbrojenci z organizace Fajlak Al-Rahman skutečně používají.

Jednotka ženistů pak dostala pracný úkol: prokopat se kamenitou půdou až k tunelu povstalců.

Když byla tato nejtěžší část práce hotova a chodba prokopána až ke stěně tunelu, nanosili vojáci Republikánské gardy ke konci chodby hromadu výbušnin (stojí za zmínku, že se k tomu velmi dobře hodily vadné protipěchotní miny, které dostala jednotka RG v Ain Tarmě).

Jakmile další den povstalci tunel znovu použili, odpálili vládní vojáci nálož a v troskách tunelu pohřbili osmnáct islamistů.

„Někteří z nich zemřeli okamžitě, další pohřbily trosky, naživu ale nezůstal nikdo,“ oznámil syrský vládní důstojník, kterému bylo svěřeno velení operace.

Ve východních předměstích Damašku probíhají podobná střetnutí den co den, ale nepřinášejí praktický úspěch žádné z bojujících stran. Samotní Syřané nazývají tento stav „podzemní válkou“.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj a foto: free-news.su

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru