Tanková supervelmoc odhalila další stroje. Armáda je dostane brzy (FOTO)

Tankové jednotky ruských ozbrojených sil dostanou v blízké budoucnosti další posily. Dosud se o nich jen mluvilo, ale po nedávném Dni tankisty je už znám jejich reálný vzhled i základní charakteristiky. Není přitom řeč o vyvíjeném T-14 Armata, ale o typech, které jej budou v ruské armádě doplňovat.

Prezentace u připomínky Dne tankisty, konaná v sobotu 9. září u města Luga v Leningradské oblasti, přinesla dvě velká překvapení. Prvním z nich bylo představení nového tanku T-90M pro ruské ozbrojené síly. T-90M (Objekt 188M) představuje hlubokou modernizaci velmi osvědčeného a syrskými bitvami ošlehaného typu T-90, od kterého se však výrazně odlišuje zejména díky nově řešené věži.

Hmotnost tanku je podle oficiálních údajů 46,5 tun, hlavní zbraní 125mm kanon 2A46M-4 s možností odpalování řízených střel Reflex. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 1000 koní.

Na mezinárodním vojensko-technickém fóru Armija-2017 byl letos 24. srpna uzavřen kontrakt mezi korporací Uralvagonzavod a Ministerstvem obrany RF na dodávku nezveřejněného počtu tanků T-90M ruské armádě, kde budou jako lehčí a levnější stroje doplňovat tanky nové generace T-14.

Druhou novinkou je modernizovaný tank T-80BVM. Tanky T-80, poháněné namísto klasického spalovacího motoru výkonnou plynovou turbínou, byly na sklonku existence Sovětského svazu jeho nejvýkonnějšími stroji. Kvůli jejich specifičnosti a vyšším provozním nákladům se ale ještě donedávna uvažovalo o jejich úplném vyřazení z inventáře ruské armády.

Děje se však opak – velení ozbrojených sil rozhodlo o ponechání tanku ve výzbroji a modernizaci strojů uložených ve skladech. Nebude se však v rámci ruské armády jednat o standardní tank jako T-72B3, ale o stroj určený pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech. Turbínový pohon totiž dokáže bez problémů pracovat i v extrémních mrazech.

Tank, přezdívaný v Rusku díky nezaměnitelnému hvízdavému zvuku „reaktivní“, dostal nové pancéřování s bloky moderní dynamické ochrany, nový systém řízení palby a modernizací prošel také pohon s cílem snížení provozních nákladů. Tank už prochází zkouškami.

Výhodou tanku T-80BVM je také jeho vysoká rychlost a pohyblivost – výkon vylepšené turbíny GTD-1250TF odpovídá 1250 koní, přitom tank váží pouhých 46 tun. Jeho hlavní zbraní je 125mm kanon 2A46M1, rovněž s možností odpalování PTŘS Reflex.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru