Nejrychlejší stíhačka planety: Rusko si s nástupcem MiGu 31 nejspíš udrží primát

Rusko bude pravděpodobně i v následujících desetiletích disponovat nejrychlejším stíhacím letadlem na planetě. Generální ředitel společnosti RSK MiG Ilja Tarasenko potvrdil, že pokračují vývojové práce na nástupci přepadového stíhače MiG-31.

Tarasenko to řekl v rozhovoru pro TV Zvezda na fóru Armija-2017. Na otázku, zdali bude nový přepadový letoun překonávat v rychlosti současný MiG-31, odpověděl jednoznačně: „Ano, bude.“

MiG-31 je nejrychlejší stíhací letoun na světě, jeho maximální rychlost přesahuje hodnotu 3000 kilometrů za hodinu. Ruský letoun tak v rychlosti značně převyšuje i nejrychlejší americké stíhačky, F-15 a F-22, jejichž „maximálka“ je zhruba na úrovni cestovní rychlosti MiGu 31 (okolo 2500 km/h).

Letoun spolehlivě chrání před všemi druhy vzdušných prostředků – počínaje střelami s plochou dráhou letu a konče strategickými bombardéry – rozlehlé dálněvýchodní, arktické a další oblasti Ruské federace, kde není tak hustá síť vojenských letišť a pozemní protivzdušné obrany jako v jiných částech země.

Role MiGů 31 je v proto v ruském letectvu nezastupitelná a tyto letouny se v plnění škály úkolů velmi dobře doplňují s lehčími stroji řady Su-27/30/35 a MiG-29, které operují v nižších letových hladinách a jsou pomalejší, zato mnohem lépe manévrují.

Problém je, že životnost MiGu 31 se i přes probíhající modernizace pomalu blíží ke svému konci a okolo roku 2030 bude třeba tento typ ve Vzdušných a kosmických silách RF nahradit.

Vývojem nástupce se v rámci programu PAK DP (перспективный авиационный комплекс дальнего перехвата – perspektiní vzdušný komplex dálkového přepadu) zabývá společnost RSK MiG, která má s projektováním a konstrukcí superrychlých záchytných strojů historické zkušenosti.

Jaký nový stroj bude? „Pro nás to je přirozený vývoj letounu MiG-31. Ale často slyším následující otázku: bude se opakovat? Ne, nebude. Bude to technologicky úplně nový letoun,“ řekl šéf korporace MiG Ilja Tarasenko.  

„Nové technologie, stealth, činnost v kosmu, nové rychlosti, nový rádius,“ upřesnil některé charakteristiky vyvíjeného letounu.

Při adekvátním financování projektu by nový letoun mohl být k dispozici Vzdušným a kosmickým silám RF v druhé polovině příští dekády.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(22 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9249 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8668 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8666 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8131 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5942 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru