Print this page

Číňané půjdou po letadlových lodích. Testují unikátní bombardér

Čínská lidová republika zahájila testování nového vzdušného bojového komplexu, který může výrazně ztížit působení amerických úderných skupin s letadlovými loděmi v oblastech čínského zájmu.

Vypadá jako sovětský bombardér Tu-16, ale kromě tvaru s ním už nemá společného prakticky nic. Řeč je o čínském bombardovacím letounu a nosiči raket H-6K, který je vyvrcholením evoluce řady čínských bombardérů vzniknuvších původně z kopie uvedeného sovětského stroje.

Reklama

H-6K má přepracovaný drak s využitím moderních kompozitních materiálů, nové motory a digitální avioniku včetně kokpitu vybaveného velkoplošnými LCD displeji. Jeho hlavní údernou zbraní jsou protilodní a protizemní střely s plochou dráhou letu včetně čínské obdoby ruské střely Ch-55.

Před několika dny se ale objevily fotografie další verze čínského bombardéru, označené pravděpodobně H-6N. Jedná se o námořní verzi H-6K s instalovaným nástavcem pro doplňování paliva ve vzduchu – podobným jako u ruského Tu-95MS – a především s možností nesení a odpalování speciální modifikace střely DF-21.

Zvláštnost tohoto řešení spočívá ve skutečnosti, že DF-21D je protilodní střela nikoliv s plochou, ale s balistickou dráhou letu, kdy obdobné rakety bývají odpalovány zpravidla ze země. Díky trajektorii a rychlosti klesá pravděpodobnost jejího zachycení a zneškodnění, zatímco roste pravděpodobnost zásahu cíle.

Číňané tak získávají vzdušný prostředek, schopný zasáhnout námořní útočnou skupinu včetně letadlové lodi na značnou vzdálenost, představující i tisíce kilometrů od čínských břehů. Střelu letoun ponese pod trupem, přičemž nosiče raket mají působit v součinnosti se vzdušnými tankery Il-78.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Chinese Internet

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Související články dle tagů