Ruský Su-35 a americký F-22 se poprvé „oťukaly“ ve vzduchu. Rusové si zaletěli k Aljašce

Nejlepší nadzvukové bojové letouny vzdušných sil Ruska a Spojených států se setkaly „tváří v tvář“ svých pilotů. Zřejmě nikdy dříve nebyly tak blízko od sebe „superstíhačky“ obou zemí – ruské Su-35 a americké F-22 Raptor. Nestalo se tak nad Sýrií, ale poblíž území Spojených států.

Jak informovala americká média s odkazem na zdroje v Pentagonu, dvě stíhačky páté generace vojenského letectva USA F-22 Raptor „zachytily a doprovodily“ dvojici ruských raketonosných bombardérů Tu-95 spolu s dvojici doprovodných stíhacích letounů Su-35 během jejich letu poblíž Aljašky.

Reklama

Americké letouny, náležející k 3. stíhacímu křídlu vzdušných sil USA z letecké základny Elmendorf (u Anchorage), prováděly leteckou hlídku nad zálivem Kotzebue v Čukotském moři zhruba 50 mil na jihozápad od oblasti Chariot.

Jak uvádějí vojenské zdroje, ruské letouny nenesly žádnou viditelnou raketovou výzbroj. Nenarušily vzdušnou hranici USA a zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru.

V komentáři Pentagonu byl let ruských bombardérů Tu-95 a stíhacích letounů Su-35 označen jako „profesionální a neohrožující bezpečnost“.

Letos v dubnu se ruské letouny objevily několikrát v noci v prostoru, který střeží síly NORAD (North American Aerospace Defense Command – společné Severoamerické velitelství protivzdušné obrany zřízené Kanadou a USA). 21. dubna byl o jejich letech informován prezident USA Donald Trump.

Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer k tomu podotkl, že takové lety nejsou ničím neobvyklým.     „Také my provádíme hlídkové lety v mezinárodním vzdušném prostoru. Je to v souladu s mezinárodními pravidly,“ prohlásil.

F-22 a Su-35 představují absolutní špičku mezi bojovými letouny nejen v rámci vzdušných sil dvou zmíněných velmocí. Obě stíhačky jsou hmotnostně i výkonnostně srovnatelné. Zatímco americký stroj spadá do kategorie „stealth“, velkou výhodou ruského letounu je zase instalace výkonného elektro-optického systému, který umožňuje vyhledávat a sledovat cíle nezávisle na palubním radaru, a to právě včetně letounů kategorie „stealth“.  

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Foto: russianplanes.net / © Kirill M

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je sobota 16. listopadu 2019 a svátek má Otmar.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama