Ruský Su-35 a americký F-22 se poprvé „oťukaly“ ve vzduchu. Rusové si zaletěli k Aljašce

Nejlepší nadzvukové bojové letouny vzdušných sil Ruska a Spojených států se setkaly „tváří v tvář“ svých pilotů. Zřejmě nikdy dříve nebyly tak blízko od sebe „superstíhačky“ obou zemí – ruské Su-35 a americké F-22 Raptor. Nestalo se tak nad Sýrií, ale poblíž území Spojených států.

Jak informovala americká média s odkazem na zdroje v Pentagonu, dvě stíhačky páté generace vojenského letectva USA F-22 Raptor „zachytily a doprovodily“ dvojici ruských raketonosných bombardérů Tu-95 spolu s dvojici doprovodných stíhacích letounů Su-35 během jejich letu poblíž Aljašky.

Americké letouny, náležející k 3. stíhacímu křídlu vzdušných sil USA z letecké základny Elmendorf (u Anchorage), prováděly leteckou hlídku nad zálivem Kotzebue v Čukotském moři zhruba 50 mil na jihozápad od oblasti Chariot.

Jak uvádějí vojenské zdroje, ruské letouny nenesly žádnou viditelnou raketovou výzbroj. Nenarušily vzdušnou hranici USA a zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru.

V komentáři Pentagonu byl let ruských bombardérů Tu-95 a stíhacích letounů Su-35 označen jako „profesionální a neohrožující bezpečnost“.

Letos v dubnu se ruské letouny objevily několikrát v noci v prostoru, který střeží síly NORAD (North American Aerospace Defense Command – společné Severoamerické velitelství protivzdušné obrany zřízené Kanadou a USA). 21. dubna byl o jejich letech informován prezident USA Donald Trump.

Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer k tomu podotkl, že takové lety nejsou ničím neobvyklým.     „Také my provádíme hlídkové lety v mezinárodním vzdušném prostoru. Je to v souladu s mezinárodními pravidly,“ prohlásil.

F-22 a Su-35 představují absolutní špičku mezi bojovými letouny nejen v rámci vzdušných sil dvou zmíněných velmocí. Obě stíhačky jsou hmotnostně i výkonnostně srovnatelné. Zatímco americký stroj spadá do kategorie „stealth“, velkou výhodou ruského letounu je zase instalace výkonného elektro-optického systému, který umožňuje vyhledávat a sledovat cíle nezávisle na palubním radaru, a to právě včetně letounů kategorie „stealth“.  

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Foto: russianplanes.net / © Kirill M

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je středa 17. července 2019 a svátek má Martina.
 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku
    Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.
    úterý, 02 červenec 2019 23:04 Přečteno 2782 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru