Ruské stíhačky se vrací do Egypta. První MiG-29M2 pro tamní letectvo je na světě (FOTO)

V Rusku byl zalétán první nadzvukový stíhací letoun MiG-29M2 pro Egypt. Předání letounu tamním vzdušným silám bude pro ruský letecký průmysl událost mimořádného významu – bude totiž znamenat návrat ke klíčovému odběrateli ruských bojových strojů nejen v rámci afrického kontinentu.

Egypt byl do sedmdesátých let významným odběratelem sovětské vojenské techniky včetně stíhacích letounů MiG-21. Po podpisu mírových dohod s Izraelem v Camp Davidu v roce 1978 se však stal příjemcem americké vojenské pomoci a přeorientoval se na západní bojové letouny, zejména na F-16 různých verzí, francouzské Mirage 2000 a naposledy Rafale.

Reklama

Velení egyptského letectva však nepřestalo usilovat o ruské stroje. Jednak z důvodu další diverzifikace odběratelů bojové techniky a dále také proto, že v Egyptě dosud slouží desítky strojů MiG-21, které potřebují adekvátní náhradu.

Převzetí moci současným prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím v polovině roku 2014 otevřelo cestu k dojednání kontraktu s ruskou stranou – o rok později byla uzavřena smlouva na dodávku 46 víceúčelových nadzvukových letounů MiG-29M2 (některé zdroje uvádějí také označení MiG-35, přičemž jde skutečně o prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35).

Nový letoun pro egyptské vzdušné síly byl poprvé vyfotografován na letišti v Žukovském nedaleko Moskvy v pátek 31. března. První letoun má Egypt převzít v druhém čtvrtletí letošního roku.

Geo, Eurasia24.cz

© Dmitry Terekhov

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 23. září 2019 a svátek má Berta.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2408 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama