Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

Na fotografii je vidět, že na trupu letounu s trupovým číslem „červená“ 04 je podle dlouholeté tradice, existující v letectvu již od dob Vojenských vzdušných sil RKKA (Dělnicko-rolnické Rudé armády), zapsána stručná historie bojové dráhy letadla.

Reklama

Lze podle ní zjistit, že letoun Su-35S, který se nedávno vrátil z prostoru bojových operací v Sýrii, uskutečnil během své mise rovných 180 bojových letů spojených s úspěšným provedením raketových a bombových útoků na pozemní cíle (každý symbol padající bomby představuje 10 letů spojených s útokem). Otázky ovšem nevyvolávají značky znázorňující použití letounu k útokům na pozemní cíle, ale nenápadná hvězda umístěná nad nimi.

Jak je z ruské historie dobře známo, hvězdy namalované na trupu letounu označují jeho vítězné vzdušné souboje. Řečeno zcela jednoduše a srozumitelně – počet sestřelených vzdušných cílů nepřítele. A ejhle – na trupu ruského „súčka“, které se nedávno vrátilo ze Sýrie, se vyjímá právě tento symbol. To znamená, že ruská stíhačka zničila v boji na syrské obloze minimálně jeden vzdušný cíl. Otázkou ale je: jaký?

Zkusme předpokládat, že Su-35 zvítězil v boji s letounem patřícím některé ze zemí koalice (vedené USA). Hned však musíme tuto variantu odmítnout, neboť v případě podobného incidentu by západní média spustila nepředstavitelný humbuk.

Podle úvah rozšířených na sociálních sítích získalo „súčko“ svoji hvězdu ještě před přesunem do Sýrie, a to za zničení cvičného cíle během zkoušek nebo cvičení. V takovém případě by ale hvězdička byla ještě před přeletem stroje do prostoru bojových akcí odstraněna.

A tak se jako nejlogičtější varianta jeví to, že ruský Su-35S sestřelil jeden z bezpilotních letounů patřících teroristům. Průzkumné drony používají v Sýrii všechny strany konfliktu, jejich ztráty (opět na všech stranách) jsou značně vysoké, a tak se o nich ne vždy hovoří v souhrnných informacích z dění na bojišti.

Jak je ale vidět, pozemní personál, který se stará o ruská letadla na základně Hmeimim, na označení vzdušného vítězství „súčka“ na syrské obloze nezapomněl.

Jevgenij Prosvirin

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: inforeactor.ru

Foto: Diana Mihailova blog

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama