Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

Na fotografii je vidět, že na trupu letounu s trupovým číslem „červená“ 04 je podle dlouholeté tradice, existující v letectvu již od dob Vojenských vzdušných sil RKKA (Dělnicko-rolnické Rudé armády), zapsána stručná historie bojové dráhy letadla.

Lze podle ní zjistit, že letoun Su-35S, který se nedávno vrátil z prostoru bojových operací v Sýrii, uskutečnil během své mise rovných 180 bojových letů spojených s úspěšným provedením raketových a bombových útoků na pozemní cíle (každý symbol padající bomby představuje 10 letů spojených s útokem). Otázky ovšem nevyvolávají značky znázorňující použití letounu k útokům na pozemní cíle, ale nenápadná hvězda umístěná nad nimi.

Jak je z ruské historie dobře známo, hvězdy namalované na trupu letounu označují jeho vítězné vzdušné souboje. Řečeno zcela jednoduše a srozumitelně – počet sestřelených vzdušných cílů nepřítele. A ejhle – na trupu ruského „súčka“, které se nedávno vrátilo ze Sýrie, se vyjímá právě tento symbol. To znamená, že ruská stíhačka zničila v boji na syrské obloze minimálně jeden vzdušný cíl. Otázkou ale je: jaký?

Zkusme předpokládat, že Su-35 zvítězil v boji s letounem patřícím některé ze zemí koalice (vedené USA). Hned však musíme tuto variantu odmítnout, neboť v případě podobného incidentu by západní média spustila nepředstavitelný humbuk.

Podle úvah rozšířených na sociálních sítích získalo „súčko“ svoji hvězdu ještě před přesunem do Sýrie, a to za zničení cvičného cíle během zkoušek nebo cvičení. V takovém případě by ale hvězdička byla ještě před přeletem stroje do prostoru bojových akcí odstraněna.

A tak se jako nejlogičtější varianta jeví to, že ruský Su-35S sestřelil jeden z bezpilotních letounů patřících teroristům. Průzkumné drony používají v Sýrii všechny strany konfliktu, jejich ztráty (opět na všech stranách) jsou značně vysoké, a tak se o nich ne vždy hovoří v souhrnných informacích z dění na bojišti.

Jak je ale vidět, pozemní personál, který se stará o ruská letadla na základně Hmeimim, na označení vzdušného vítězství „súčka“ na syrské obloze nezapomněl.

Jevgenij Prosvirin

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: inforeactor.ru

Foto: Diana Mihailova blog

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9508 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9477 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7056 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5098 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4605 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru