Rusko vyšle do oblak nezničitelnou bílou pevnost. Přečtěte si podrobnosti

V Rusku běží na plné obrátky vývoj strategického nadzvukového raketového nosiče Tu-160M2. Druhá generace „bílé labutě“ přinese nejen obnovení výroby tohoto fascinujícího stroje, ale především kvalitativní změnu jeho schopností – včetně možností ubránit se vzdušnému útoku.

Ruské vojenské letouny a vrtulníky, která se tak osvědčily v Sýrii, jsou průběžně modernizovány. Samotná konstrukce strojů přitom zůstává stejná, výrazně se však mění jejich vybavení.

Jedním ze zmodernizovaných letadel je strategický bombardér Tu-95. Zkušenosti z jeho úspěšného bojového nasazení zřetelně prokázaly, že po modernizaci bude schopen plnit své úkoly ještě celou řadu let. Byl proto vybaven raketovým systémem Sprut a je nyní schopen odpalovat i nejnovější stealth rakety Ch-101. Modernizací ovšem neprošla jen jeho výzbroj, ale také avionika.

Výrobu řady nových přístrojů palubní elektroniky však bylo nutno zajistit také pro další typ strategického bombardéru – pro Tu-160. Také o modernizaci tohoto letounu rozhodlo ministerstvo obrany. Velení armády totiž na tento stroj sází vzhledem k jeho unikátním schopnostem. Letoun může po překonání vzdálenosti 10 000 kilometrů svrhnout na hlavy teroristů až 40 tun pum nebo vypustit úctyhodnou zátěž strategických křídlatých raket s doletem převyšujícím dalších 4 500 km.

Po modernizaci se tento stroj stane jakýmsi předstupněm strategického bombardéru další generace, a to až do dokončení vývoje PAK DA (z ruského: Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Vylepšená avionika Tu-160 propojí možnosti nejnovější techniky s podmínkami radioelektronického boje. Podle vývojových pracovníků bude Tu-160M2 v boji více než dvakrát účinnější než jeho předchůdce, a to zejména díky využití zcela nového přístrojového vybavení.

Nové palubní elektronické vybavení

Vývojem nových navigačních přístrojů, ovládání zbraňových systémů, prostředků kontroly letu a palivového managementu pro „bílou labuť“ byly pověřeny jednotlivé podniky koncernu Radioelektronické technologie – KRET.

Podle poradce prvního náměstka generálního ředitele KRETu Vladimira Michejeva budou v trupu letounu variabilně nainstalovány moduly integrované avioniky a výpočetních systémů, a to výhradně vlastní produkce – bez použití importovaných komponent nebo příslušenství.

„K dnešnímu dni KRET již dosáhl značného pokroku při vývoji systémů pro tento fakticky zcela nový letoun, jakým se Tu-160M2 stane po obnovení jeho výroby,“ uvedl pro TV Zvezda Michejev. Celý nový komplex avioniky pro Tu-160M2 má být hotov v roce 2020.

Moderní avioniku vojenského letectva si dnes již nelze představit bez integrovaného systému radioelektronického boje (REB). Podle vývojových pracovníků bude Tu-160M2 vybaven zcela novým komplexem REB vycházejícím ze systému Gimalaj (Himalaj). Ten je v současné době testován na stíhacích víceúčelových letounech 5. generace PAK FA.

Podle zdrojů v KRETu je toto zařízení jedno z nejmodernějších svého druhu na celém světě. Mělo by zajistit ochranu Tu-160M2 před všemi typy protiletadlových raket.

Kromě toho bude letadlo vybaveno pevně zabudovaným moderním inerciálním navigačním systémem BINS-SP-1. Výrobek Moskevského ústavu elektromechaniky a automatiky umožní osádce letounu zjistit polohu, směr a rychlost letounu vysoce přesnými přístroji – laserovými gyroskopy a krystalovými (piezoelektrickými) akcelerometry.

V případě nutnosti bude „bílá labuť“ schopná se orientovat doslova „podle hvězd“ – díky unikátnímu systému astrokorekce. A zdůraznit je zapotřebí i další důležitou schopnost systému BINS: ten totiž umožňuje určit polohu letounu i v případě působení prostředků REB nepřítele tím, že buď ruší jejich signály, nebo dokonce imituje nesprávné signály navigačních družic.

Bombardérů Tu-160M2 má být vyrobeno až padesát. Sestavování prvního z nich už v Kazani začalo, ačkoliv v tomto případě je ještě použit drak stroje z 90. let. Podle současných předpokladů se stroj poprvé vznese v příštím roce, avšak sériová výroba bude spuštěna až počátkem příští dekády.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Foto: © russianplanes.net / Андрей Захаренко

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9509 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9477 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7056 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5098 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4608 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru