Syrský křest ohněm: Asadovi Tygři testují součásti bojové výstroje jednotlivce Ratnik

Syrští vojáci ze speciální „tygří jednotky“, významně s podílející na klíčových úspěších vládních vojsk, dostali zbrusu nové ruské kolimátory k otestování v reálných bojových podmínkách.

Již koncem devadesátých let byla v Syrské arabské armádě (SAA) zahájena rozsáhlá modernizace a přezbrojení, kdy syrské jednotky získaly značné množství nejrůznější ruské výzbroje. Syrská vláda měla zájem na zlepšení vztahů s Ruskou federací a nakupovala v Rusku téměř vše – ručními granáty počínaje a protitankovými raketovými systémy konče. Tak se do SAA dostaly i první dodávky AK-74M, legendární velmi úspěšné útočné pušky Kalašnikov, nově upravené na ráži 5,45 mm.

Tato ruční automatická střelná zbraň, dodaná původně do Sýrie v relativně malých počtech, si brzy získala respekt syrských vojáků a stala se základní zbraní elitních jednotek syrské armády. A tak byli těmito automaty vyzbrojováni i vojáci útočné divize dnes už dobře známé „tygří jednotky“.

Právě s AK-74M v rukou prolomili Tygři Bašára Asada obklíčení letecké základny Kwejris (v provincii Aleppo – pozn. překl.) bojovníky Islámského státu. A tak, jak se dalo čekat, k hlavní osobní zbrani elitních syrských jednotek se postupně začaly přidávat součásti ruského taktického kompletu jednotlivce Ratnik (Bojovník), charakterizovaného jako výstroj a výzbroj „vojáka budoucnosti“.

Na sociálních sítích se postupně začaly objevovat fotografie vojáků SAA s AK-74M vybavenými 40mm granátometem GP-25 nebo GP-30M upevněným pod hlavní, mířidly typu NSPU (z ruského „Ночной Стрелковый Прицел Унифицированный“), umožňujícími mířenou střelbu v noci, a dokonce i laserovými značkovači cíle Alfa-7115.

Ani tím však experimenty s výstrojními doplňky útočné pušky Kalašnikova neskončily. Ve snaze co nejvíce vylepšit a zmodernizovat automat, vyvinutý původně ještě v dobách Sovětského svazu, namontovali Syřané na AK-74M jeden z komponentů ruského „kompletu vojáka budoucnosti Ratnik“ – kolimátor (reflexní zaměřovač) 1P87.

Fotografie vojáků „tygřích“ jednotek vyzbrojených útočnými puškami AK-74 se speciálními mířidly se na internetu objevily před několika dny. Soudě podle fotografií jsou AK-74M s kolimátory dosud ve výzbroji pouze u samostatných oddílů těchto elitních jednotek. Zdá se, že dokonale zmodernizovaný Kalašnikov zatím dostali jen polní velitelé a nejzkušenější vojáci Tygrů.

Nicméně i nevelký počet AK-74M vybavených kolimátory 1P87 v syrské armádě by nás neměl mýlit. I zcela nepatrné zastoupení zmodernizovaných útočných pušek v armádních útvarech umožňuje otestovat důležitou součást kompletu Ratnik v reálných bojových situacích – a ze získaných zkušeností vyvodit řadu závěrů.

Jevgenij Prosvirin

Zdroj: warfiles.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © livejournal.com, Twitter – Ivan Sidorenko

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9557 krát
 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9550 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7073 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5107 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4804 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru