MiG-31 v Sýrii? Fotografie to naznačují (FOTO)

Zatím nepotvrzené informace a záběry z místa naznačují, že Rusko v Sýrii rozmístilo dálkové záchytné stíhače MiG-31BM.

Na facebookové stránce uživatele jménem Barya Salami se v pondělí 14. listopadu objevila fotografie přistávajícího stroje MiG-31 údajně na základně ruských Vzdušných a kosmických sil Hmeimim v Sýrii. Na dalším snímku mají být na stejném místě vyfotografované řízené střely R-33 dlouhého dosahu, jimiž jsou vyzbrojeny pouze letouny zmíněného typu.

Ruské servery doplňují informaci, že jde pravděpodobně o zmodernizovanou verzi MiG-31BM.

Pokud se informace o rozmístění přepadových Migů v Sýrii potvrdí, bude to znamenat, že Rusko reálně počítá s eventualitou zachycování vzdušných hrozeb v dostatečné vzdálenosti od potenciálních cílů nejen západních letadel, ale i střel s plochou dráhou letu.

MiG-31 je totiž schopen napadat i nízko a pomalu letící vzdušné cíle. Unikátní schopností tohoto stroje je možnost sestřelovat podzvukové střely s plochou dráhou letu, jako jsou AGM-109 Tomahawk a AGM-86 ALCM.

Přítomnost strojů MiG-31 v Sýrii může mít také odstrašující efekt – pokud jde o rychlost, dostup a dosah řízených střel, žádná západní země včetně Spojených států nedisponuje tak výkonným strojem, jako je MiG-31.

Stejně tak mohou Rusové pomocí těchto letounů „vytěsnit“ co nejdál od operačního prostoru vzdušné průzkumné a sledovací prostředky (jako jsou letouny AWACS, bezpilotní průzkumné prostředky a podobně), které se mohou stát velmi snadnou kořistí letounů MiG-31.

MiG-31 je nejrychlejší v současné době používaný bojový letoun na světě – jako jediný dosahuje maximální rychlostí 3000 km/h. Ve své kategorii také operuje nejvýše, jeho praktický dostup přesahuje dvacet kilometrů, což je o dva až tři tisíce metrů výše než u běžných bojových letounů. A má extrémně výkonný radar, který dokáže vyhledávat cíle na vzdálenost přes tři sta kilometrů. V uvedených parametrech a řadě dalších MiG-31 překonává všechny soudobé bojové letouny.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © facebook.com/barya.salam

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9249 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8668 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8666 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8131 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5942 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru