Severní Korea překvapuje svět: postavila vlastní stealth korvetu

Severní Korea už nejednou překvapila svými schopnostmi vyvinout moderní zbraňové systémy. Portál NK Pro nyní publikoval fotografii plavidla, jaké by od KLDR čekal opravdu málokdo – moderní korvety navržené a postavené s ohledem na potlačení demaskujících příznaků.

Nejde přitom o jednoduchý člun pro pobřežní vody, ale o poměrně velké a konstrukčně složité plavidlo, schopné působit na otevřeném moři.

Podle propočtů má být korveta 77 metrů dlouhá, je vyzbrojena protilodními raketami, protivzdušným systémem krátkého dosahu, rychlopalnými kanony a torpédy. Na fotografii je zachyceno rozestavěné plavidlo, které patrně čeká na zástavbu lodního kanonu na přídi. Zadní paluba poskytuje prostor pro přistávání vrtulníku.

I když zůstává neznámé, jaké jsou „útroby“ plavidla – jaké je jeho elektronické vybavení či pohon a jaká je míra automatizace palubních činností, korveta svojí koncepcí i designem odpovídá nejmodernějším plavidlům tohoto druhu vznikajícím v Evropě, v Číně nebo třeba v Izraeli (Sa'ar 5).

Podle NK Pro, s odkazem na satelitní snímky, existují v KLDR nejméně čtyři podobná plavidla – dvě v přístavu Najin na severovýchodě země a další dvě v docích přístavu Nampo na západním pobřeží.

Pokud jde o protilodní výzbroj nových plavidel, Severní Korea nedávno zveřejnila záběry odpalu raket s plochou dráhou letu KN-09, velmi podobných moderním ruským zbraním Ch-35U (spekuluje se, že KLDR tyto zbraně získala z Myanmaru, kam je Rusko vyvezlo). Byť to pochopitelně není potvrzené, právě tato účinná zbraň může být hlavní protilodní výzbrojí nové korvety.

Dalším překvapením z nedávné doby byla prezentace moderního protivzdušného systému KN-06, ne nepodobného proslulému ruskému komplexu S-300, a to včetně uvolnění fotografií z ostrých střeleb.

Příznivce vojenské, zejména letecké techniky uzavřená země naposledy překvapila uspořádáním leteckého festivalu ve Wonsanu na konci září. V plné kráse předvedla to, co dosud zůstávalo světu prakticky skryto – celou plejádu vojenských letadel a vrtulníků včetně stíhacích letounů MiG-29, bitevníků Su-25 a také starších, ale evidentně dobře udržovaných strojů MiG-21:


Geo, Eurasia24.cz

Foto: NK Pro

 

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru