Protivzdušný systém S-500 jako zbraň proti satelitům

Američtí odborníci přiznali, že perspektivní ruský protivzdušný raketový komplet S-500 Prometheus bude hrozbou pro americké stíhací letouny, strategické bombardéry, letouny AWACS, křídlaté rakety a také pro umělé družice.

Nový ruský protivzdušný raketový systém S-500 Prometheus (nebo také Triumfator-M) využije, stejně jako americký protiraketový systém THAAD, princip tzv. „kinetického útoku“. To znamená, že ke zničení cíle bude využita pouze kinetická energie střely (bez výbušné náplně). Rychlost letu antiraket (již využívaných v systému S-400 – pozn. překl.) 77N6-N a 77N6-N1 se přitom pohybuje mezi 5 a 7 km/s, což jim umožňuje efektivně zasahovat všechny rychle se pohybující cíle včetně křídlatých raket.

Lze předpokládat, že Prometheus bude mimořádně efektivní při použití proti letounům „stealth“, ale soudě podle dostupných takticko-technických dat nebude tato činnost pro nový ruský systém základním úkolem.

Podle magazínu National Interest dělá velký dosah z Promethea ideální zbraň proti největším a nejméně „viditelným“ cílům. Zaměřit a zasáhnout bombardér na velkou vzdálenost bude obtížné, ovšem letouny dálkového radiolokačního průzkumu a velení (AWACS – z anglického Airborne Warning and Control System) nebo letadla radioelektronického boje (REB) se ocitnou v podstatně větším ohrožení a budou tak nejspíš nuceny operovat mimo dosah S-500. Nebo budou Američané muset výrazně zdokonalit aparaturu, kterou tato letadla nesou na svých palubách.

Analytici časopisu zdůrazňují, že nový ruský komplex je vyvíjen především jako obranný protiraketový systém, ale že současně „může být použit i jako protidružicová zbraň“.

Podle názoru experta ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST) Sergeje Denisenceva je hodnocení Promethea ze strany amerického časopisu objektivní. Sám pak uvádí:

„Úlohou nového systému je ničení balistických a křídlatých raket nepřítele a boj s jeho letectvem. To je logické. Nicméně řadu takticko-technických dat a bojových schopností S-500 neznáme. Hodnotit můžeme pouze to, co lze zjistit z otevřených zdrojů a co uniklo do médií.“

S-500 se podle jeho názoru klidně může pustit „do křížku“ s letadly AWCS na velkou vzdálenost. Pro boj s protivníkovými družicemi bude podle Denisenceva nutno vyvinout speciální typ rakety, a to minimálně dvoustupňové. Srovnání S-500 s americkým systémem je podle něj celkem přiléhavé, THAAD byl ovšem vyvinut dříve a je již ve výzbroji americké armády. Kdy se dostane do služby ruský systém, není dosud známo.

Nicméně – jak již před šesti měsíci uvedla agentura TASS, dostane armáda první komplety Promethea v nejbližší době. Když informace zpravodajské agentury komentovali představitelé amerického průmyslu, podivovali se nad tím, že Rusko dokáže takový systém vyvinout i po rozpadu Sovětského svazu.

Představitel Pentagonu k tomu doplnil, že S-500 představuje výrazné nebezpečí pro americké „stealth“ letouny F-22, F-35 a B-2.

Pokud si ovšem připomeneme zkušenosti z války v Jugoslávii, tak i starý sovětský protiletadlový systém S-125 je schopen zničit letící těleso vybavené technologií stealth. 27. března 1999 sestřelil protiletadlový oddíl pod velením plukovníka Zoltána Daniho nedaleko Bělehradu americký letoun F-117, který byl až do té doby pokládán pro radary za „neviditelný“.

Shrňme si tedy, že Prometheus představuje novou generaci raketových systémů „země-vzduch“. Jde o univerzální komplet s velkým dálkovým i výškovým dosahem, s vyšší schopností protiraketové obrany a schopností zasahovat balistické rakety, aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky i další vzdušné cíle) a také křídlaté rakety. Systém má schopnost na vzdálenost až 500 km sledovat a napadat až 10 nadzvukových cílů současně. Komplety S-500 mají v ruské armádě postupně nahradit systémy S-300 a S-400.

V listopadu 2013 velitel Vzdušné a kosmické obrany (VKO) generálmajor Alexandr Golovko oznámil, že koncern PVO Almaz-Antej zahájil vývoj jednotlivých prvků Promethea. V rámci státního programu přezbrojení armády do roku 2020 bude podle jeho slov zakoupeno 5 kompletů S-500.

Stejné datum uvedl i bývalý velitel protivzdušných raketových vojsk velení sil zvláštního určení ruské armády plukovník Sergej Chatylev, když řekl: „Rusko disponuje systémy S-300 a S-400, které patří do stejné kategorie. Potřebujeme však vytvořit celý diferencovaný, ale komplexní systém prostředků protivzdušné, protiraketové i protikosmické obrany. Práce na systému úspěšně probíhají. Patří sem systém S-350 Viťaz, modernizace systému S-300 na typ S-300PM-2, další modernizace komplexu S-400 atd. Celý komplexní automatizovaný systém by měl být hotov do roku 2020.“

„Naléhavou potřebu systému S-500 nepociťujeme, ve výzbroji již máme jeho předchůdce – protivzdušné raketové systémy S-300 Favorit a S-400 Triumf, a to zatím stačí. Je k tomu ale třeba doplnit, že jak tyto systémy, tak i další PVO a PRO technika a zbraně již pracují jako ucelený komplex s jediným společným automatizovaným velením. Systémy S-500 by měly celý systém kvalitativně posílit,“ uvedl plukovník Chatylev

Jako příklad doplnil, že jeden z typů raket používaných systémem S-500 bude mít schopnost ničit nepřátelské cíle i v kosmickém prostoru ve výškách kolem 186 km (tj. průzkumné, případně i ozbrojené družice protivníka pohybující se na tzv. nízké oběžné dráze – pozn. překl.).

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9907 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9883 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7318 krát
 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 6455 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 5559 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru