Tichá senzace – povedený ruský letoun

Ke konci prosince 2015 se na bývalém letišti DOSAAFu v Kalužské oblasti uskutečnil první vzlet zcela nového elegantního letounu určeného pro vojenské letectvo Ruska. Skromně, bez velké publicity. Ve skutečnosti jde přitom o skutečný průlom (uvnitř video).

Trocha historie

Letoun SR-10 vznikl z vlastní iniciativy soukromé projekční kanceláře „moderní letecké technologie“ (Sovremennyje aviacionnyje technologiji – SAT). Poprvé v historii se tak podobného úkol ujal soukromý subjekt – bez dotací ze státního rozpočtu. Což znamená, že zákazník obdrží od výrobce již hotové a připravené letadlo. A nebude mít problémy s dodáním náhradních dílů, což je skutečný dar pro místopředsedu vlády Dmitrije Rogozina.


Práce na letounu začaly už v roce 2007, kdy se dva nadšenci, Maxim Mirošov a Sergej Sušin, založili projekční kancelář. Původní nápad sestrojit sportovní akrobatický proudový letoun se změnil v okamžiku, kdy zjistili, že v leteckých školách a výcvikových střediscích vojenského letectva je třeba nahradit rychle zastarávající školní a cvičný letoun L-39 české výroby.

O dva roky později byla maketa SR-10 předvedena na MAKS 2009 (každoroční Mezinárodní výstava letecké a kosmické techniky) a odborníci vysoce ocenili jeho vzhled i vypočítané letové charakteristiky.

V následujících letech si SAT prošel nejrůznějšími peripetiemi, ale vyšel z nich posílen. Objevila se i výrobní kapacita – dagestánská firma Aviaagregat (veřejná akciová společnost) schopná zahájit výrobu. Od května do července 2014 se uskutečnily zásadní práce na projektových dokumentech podle takticko-technických požadavků, schválených velitelem vzdušných sil Viktorem Bondarevem, a poté následovalo jejich schválení a potvrzení ministerstvem.

Na základě výsledků testů byla uzavřena zakázka na dodání 100 kusů „školního a výcvikového systému SR-10“ pro potřeby vojenského letectva. První 4 letouny mají být vyrobeny ještě letos, v příštím roce již 26, a v letech 2018 a 2019 po 35. Během sériové výroby mají letadla i velmi dobré exportní vyhlídky. A náhle se v zemi znovu objeví výzva „Mládež- do letadel!“ (výzva 9. sjezdu bývalého Komsomolu).

Minus deset

Chcete-li, začneme odšifrováním názvu stroje. SR-10 znamená „Samoljot Reaktivnyj, minus desjať“. Minus 10 pak znamená minus 10 stupňů úhlu geometrie křídel, což je samo o sobě senzace. Fanoušci letectví si zřejmě budou pamatovat dost futuristický stíhací letoun Su-47 Berkut s touto konstrukcí křídla. Mnoho lidí se domnívalo, že právě takové řešení je budoucností páté generace vojenských letadel. Ale zvítězila „klasika“ – letadlo zůstalo pouze experimentální, létat nadzvukovou rychlostí při tomto uspořádání vyžaduje velmi vysokou, stávajícími technologiemi téměř nedosažitelnou tuhost konstrukce. A náhle je tu druhý příběh na stejné téma.

Je skutečností, že u SR-10 je záporná geometrie křídel (nebo také záporná šípovitost) mírná a rychlost podzvuková. V tomto případě takové křídlo slibuje výrazné výhody – vynikající ovladatelnost při nízkých rychlostech, výborné vzletové a přistávací charakteristiky. Konstruktéři tvrdí, že ovladatelností se letadlo vyrovná letadlům generace 4+, to znamená, že má super-manévrovatelnost.

Letoun bude schopen provádět všechny prvky vyšší letecké akrobacie s maximálním přetížením od +10 do -8 g. Dvoumístná kabina se sedadly uspořádanými za sebou je vybavena katapultovacími křesly K-36, která zajišťují bezpečnost posádky v celém rozsahu výšek a rychlosti letu.

První let proběhl normálně. A pohledem na výkonné pneumatiky a silný podvozek se lze přesvědčit, že stroj je schopen odolávat „kiksům“ frekventantů školy či kurzů. Žádné problémy nejsou s motory. První vyrobený letoun se vznesl do výše s motorem AI-25TL, se kterými létají L-39 a které jsou k dispozici ve skladech.

Ale SR-10 má téměř poloviční váhu než české stroje a tím i mnohem vyšší poměr tahu motoru k hmotnosti. Do budoucna je možné letadlo vybavit nejmodernějším domácím motorem AL-55, ten je ještě výkonnější a jeho vybavení variabilním vektorem tahu umožní nejen zkušeným pilotům, ale i „kadetům“ provádět prvky a obraty vysoké pilotáže.

V typové řadě letounů vojenského letectva RF existuje mezera mezi vrtulovým letounem pro základní pilotní výcvik Jak-152 závodu Irkut a pokročilým cvičným a lehkým bojovým proudovým letounem Jak-130.

Ale zasloužilý zkušební pilot a nositel titulu Hrdina Ruska Magomed Tolbojev se rozhorluje:

Proč nechávat studenty, kteří budou létat na stroji Jak-130 a hned poté na ‚ostrých' letounech MiG a Su sedat do vrtulového Jaku 152 s pístovým motorem? To je anachronismus! SR-10, to je ideální stroj pro základní i pokračovací výcvik, to je letoun – univerzální učební pomůcka. Kabina pilotů svými rozměry, objemem i výhledem odpovídá normativům vojenských letadel. Je možnost upevnit na podvěsy výzbroj pro cvičné střelby a odpaly raket!

Zdroj: argumenti.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: sat-kb.ru, Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru