Na teroristy v Iráku útočí nové drony. Tentokrát ne americké, ale čínské

Irák začal v boji proti teroristům z Islámského státu používat útočné bezpilotní prostředky. Nejde však o žádný ze strojů americké výroby – Irák se ve snaze získat co největší nezávislost obrátil na Čínu, která drony ochotně dodala.

První bezpilotní letadla typu СН-4В do Iráku dorazila už na jaře letošního roku. Teprve před několika dny však velení iráckých vzdušných sil oficiálně uznalo, že čínské drony vlastní, a představilo je novinářům.

Čínský bezpilotní prostředek СН-4В může být využíván k průzkumným, ale také k bojovým misím, podobně jako americké stroje MQ-1 Predator či MQ-9 Reaper. Má rozpětí křídla 18 metrů a vzletovou hmotnost okolo 1300 kilogramů. Na čtyřech závěsných bodech pod křídlem může nést 350 kilogramů bojového nákladu, jako jsou nové rakety AR-1 s laserovým navedením na cíl či malorážové řízené pumy FT-5. Ozbrojený СН-4В vydrží ve vzduchu až čtrnáct hodin.

Irák sáhl po čínských bezpilotních prostředcích z několika důvodů. Jedním z nich je neochota Spojených států dodávat svému „spojenci“ nejnovější technologie, jak se ukázalo například v souvislosti s prodejem letounů F-16IQ do Iráku, s nimiž Američané odmítli dodat nové protiletadlové rakety AMRAAM a připustili pouze prodej už běžně nepoužívaných starších střel Sparrow. (geo)

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama