Rusko pomáhá i na zemi: syrští vojáci dostávají nové zbraně a výstroj

Teroristy bojující proti Syrské arabské armádě a jejich živitele čeká ještě nejedno nepříjemné překvapení. Zatímco se svět soustředí na podpůrnou operaci Vzdušných a kosmických sil, Rusko intenzivně připravuje vojsko Bašára Asada také k dalšímu pozemnímu postupu.

Vojáci Syrské arabské republiky za čtyři roky války získali tolik bojových zkušeností, že po skončení konfliktu bude syrská armáda nepochybně jednou z nejschopnějších v celém regionu. Po celou dobu zůstala nezlomena i přes to, že čelila a stále čelí nejen nejbrutálnějším hrdlořezům z celého světa, ale i přímému vojenskému vměšování takových protivníků, jako jsou Spojené státy, Francie, Turecko, Izrael či Saudská Arábie.

Ti všichni mohou očekávat další nepříjemnosti v souvislosti s pokračujícími dodávkami zbraní a vybavení pro Syrskou arabskou armádu ze strany Ruské federace. Eurasia24.cz na počátku září informovala o dodávkách modernizovaných obrněných transportérů BTR-82A a chráněných terénních automobilů Gaz Tigr. Mezi tím přicházejí informace o dodávkách desítek dalších bojových vozidel a zbraňových systémů.

Na přelomu září a října byla podle ruských zdrojů na cestě k nalodění v přístavu Novorossijsk spatřena velká kolona vozidel, z nichž minimálně některá byla opatřena pouštní kamufláži.

V koloně se nacházelo deset obrněných vozidel Kamaz-43269 Vystrel, okolo dvaceti obrněných transportérů BTR-82, čtyři BTR-80, pět nákladních automobilů Ural a jeden obrněný transportér ve velitelské verzi.

Nejnovějším přírůstkem ozbrojených sil Syrské arabské republiky je ruský reaktivní plamenomet TOS-1A Solncepjok. První fotografie, dokazující jeho přítomnost v Sýrii, se objevily teprve 9. října. Je zřejmé, že dodávky tohoto systému budou velmi výraznou posilou pro syrská vojska.

Bojové vozidlo komplexu TOS-1A Solncepjok využívá podvozku tanku T-72 a představuje v podstatě vícenásobné odpalovací plamenometné zařízení pro přímou palebnou podporu mechanizovaných jednotek. Z čtyřiadvaceti raketnic se odpalují rakety se zápalnou nebo termobarickou bojovou částí, která má obrovský ničivý účinek.

Předchozí verze TOS-1 Buratino byla s úspěchem použita v Čečensku, kdežto modernizovaný Solncepjok má za sebou bojový křest proti Islámskému státu v Iráku, kde se podílel také na dobytí Tikrítu.

Ruská pomoc syrské armádě však nemá jen podobu přímých dodávek zbraní a bojových systémů, ale také „drobnější“, nicméně mimořádně důležité materiální podpory. Vojska syrské armády při podpoře ruského letectva před pár dny osvobodila od teroristů město Al-Bahsa. V reportážích ruských televizí si bylo možné všimnout jednoho dosud nevídaného detailu – syrského vojáka vybaveného ruskou balistickou ochranou – neprůstřelnou vestou a moderní kevlarovou přilbou 6B7-1M.

K „velkému překvapení“ korporátních novinářů Vladimir Putin v neděli 11. října „přiznal“, že cílem ruského postupu v Sýrii je upevnění pozice Bašára Asada – ačkoliv to ruský prezident jasně sdělil celému světu ještě před technickým započetím operace, při svém projevu před Valným shromážděním OSN. Jak vzdušné údery, tak rozsáhlá technická a materiální pomoc armádě Syrské arabské republiky svědčí o tom, že Rusko je pevně rozhodnuto učinit vše pro konečné vítězství ve válce proti terorismu a světové oligarchii. (geo)

Zdroj a foto: Colonel Cassad a BMPD

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 20. října 2019 a svátek má Vendelín.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama