Print this page

Na internet pronikly záběry ze zkoušek nového ruského tanku v extrémním prostředí

Na internetu se v minulých dnech objevily záběry ze zkoušek nového ruského tanku T-90MS v pouštním prostředí v Kuvajtu. Tento typ bude hlavním ruským exportním tankem do doby, než bude uvolněn k prodeji zahraničním zákazníkům stále vyvíjený typ T-14 Armata.

Video trpí nekvalitou záběrů nasnímaných z projekce prezentace v rámci nedávné výstavy Russia Arms Expo 2015 v Nižním Tagilu, přesto je dostatečně vypovídající o průběhu a náročnosti zkoušek. Testování tanku probíhalo v kuvajtské poušti, v prostředí extrémně prašném a horkém.

A nenáročný není ani potenciální zákazník. Kuvajt coby bohatá ropná monarchie patří mezi časté objekty zájmu západních zbrojovek, které se mu snaží nabízet to nejlepší, co mají k dispozici. Kuvajtská armáda provozuje mimo jiné více než dvě stovky amerických tanků M1A2 Abrams.

Země Perského zálivu se v poslední době snaží omezit závislost na Spojených státech coby dominantním dodavateli vojenské techniky a jeví stále častěji zájem o nejnovější ruské zbraně.

Příkladem je právě T-90MS, který je hlubokou modernizací tanku T-90, používaného ruskou armádou. Verze MS si zachovává všechny výhody původní ruské konstrukční školy – tedy zejména nízkou siluetu, která tank činí hůře viditelným a zasažitelným, a impozantní palebnou sílu 125mm kanónu – a současně těží z nejnovějších výsledků vývoje v oblasti pancéřování, elektroniky, optiky a dalších oborů.

Poměrně lehký, ani ne padesátitunový tank pohání motor o výkonu okolo 900 kW, díky kterému se stroj vyznačuje vysokou pohyblivostí. Tank je ve všech ohledech plně srovnatelný s nejnovějšími západními protějšky a zájem o něj jeví řada zemí z Blízkého východu, severní Afriky a Latinské Ameriky. (geo)

 

 

Foto: YouTube

Ohodnotit článek
(1 hlas)