Do nové dimenze. Rusové chtějí mít do pěti let svůj kvantový počítač

Ruští vývojáři chtějí během pěti let zkonstruovat kvantový počítač, jehož schopnosti a výkony budou mnohonásobně vyšší než výkony současných počítačů.

V současné době vzniká konsorcium, jehož základem se staly Banka pro rozvoj a zahraniční ekonomické aktivity (VEB), fond VEB Inovace, Fond perspektivních výzkumů (FPI), Moskevská Lomonosovova státní univerzita a nezávislá organizace Digitální ekonomika. Investiční náklady se budou pohybovat okolo devadesáti milionů rublů.

Reklama

Podle náměstka generálního ředitele FPI a vedoucího oddělení IT výzkumů Sergeje Garbuka má být nový počítač 50qubitový (qubit je nejmenší, nedělitelná jednotka kvantové informace; pozn. překl.).

Na rozdíl od bitů mohou být qubity současně v několika stavech, což výrazně zvyšuje výkon počítače. Zároveň s vývojem počítače budou vytvářeny i nové algoritmy pro jeho práci.

„Vytvoření kvantových algoritmů umožní hovořit o principiálně nové kvalitě řešení těch nejsložitějších výpočetních úloh, jakými jsou například simulace intelektuálních schopností člověka, optimální řešení úkolů souvisejících s dopravou a logistikou, zpracování předpovědi počasí a podobně,“ uvedl Sergej Garbuk.

V roce 2014 bylo oznámeno, že Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) má v úmyslu sestrojit kvantový počítač, který bude schopen prolomit jakoukoli šifru.

Zdroj: russian.rt.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: V4U

Reklama

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 22. října 2019 a svátek má Sabina.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama