Superrychlý vrtulník z Ruska: vývoj naplňuje očekávání (FOTO)

Rusko dosáhlo významného pokroku ve vývoji vysokorychlostních vrtulníků. Demonstrátor se již podařilo „vyhnat“ do rychlosti, s níž se perspektivně počítá pro vojenské i civilní helikoptéry nové generace.

Létající laboratoř, postavená v rámci projektu vývoje perspektivního rychlostního vrtulníku PSV (Перспективный скоростной вертолет) na bázi Mi-24, dosáhla během testů rychlostí kolem 400 km/h.

Výsledek testování oznámil v minulých dnech generální ředitel holdingu Vertolety Rossii Andrej Boginskij. „Dnes jsme dosáhli rychlosti kolem 400 km/h. Úroveň vibrací a nosný systém umožňují i za těchto podmínek bezpečný provoz,“ konstatoval.

Testovaný stroj Mil LL PSV se oproti původnímu Mi-24 liší propracovanější aerodynamikou – zřetelnou už z tvarování přídě –, dále výkonnějšími motory VK-2500 a především zcela novým rotorem se speciálně tvarovanými konci:

Právě tato kombinace zaručuje výrazné zvýšení rychlosti vrtulníku a přitom představuje finančně únosné a technicky nerizikové řešení.

Hlavní směr ruského vývoje vysokorychlostních vrtulníků proto nyní jde tímto směrem, zatímco s menší intenzitou – pro následující fázi vývoje – pokračují práce na principiálně nových konceptech Mil Mi-Ch1 a Kamov Ka-92.

Ty jsou vybaveny jedním, resp. dvěma (v případě Kamova) hlavními rotory a zadní tlačnou vrtulí, podobně jako americký projekt Sikorsky S-97 Raider (zcela nový design) nebo evropský koncept X3.

Výsledek podstatně levnějšího ruského vývoje však nebude ani v této fázi oproti americkému projektu S-97 příliš rozdílný: zatímco demonstrátor Mil LL PSV již létá čtyřsetkilometrovou rychlostí, maximální předpokládaná a zatím nedosažená rychlost Raideru se má pohybovat někde v rozmezí 430 až 440 km/h, ovšem cestovní rychlost bude mnohem blíže parametru 400 km/h.

„Vědecké a technické poznatky získané díky sestrojení létající laboratoře budou využity při vývojových pracích na modernizaci stávajících vrtulníků i při vývoji nových typů,“ uvedl Andrej Boginskij.

Některé úpravy budou po otestování zapracovány například do sériové podoby modernizovaného úderného vrtulníku Mi-28NM, jehož maximální rychlost má oproti stávající verzi vzrůst o 10 a cestovní rychlost až o 13 procent.

Geo, mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru