X-37B, nebo BOR-4? Jak se USA dostaly zadarmo k zázraku kosmické techniky SSSR

Bezpilotní kosmická loď X-37B je považována za vrchol amerického vojensko-kosmického programu. V současné době je tento kosmický raketoplán ve vesmíru na dlouhodobé misi s neznámými úkoly a cíli.

X-37B snadno manévruje, mění oběžnou dráhu, přibližuje se k ruským a čínským družicím. Je přitom schopen nést na své palubě rakety nebo jiné zbraně. Vědecká veřejnost považuje X-37B za skutečný technický zázrak.

Jak je však přesvědčen vojenský expert Jurij Knutov, ve skutečnosti USA realizovaly myšlenku existující v Sovětském svazu již před 40 lety. Knutov to uvedl v programu Konspirační teorie na TV Zvězda.

„Američané dnes uvedli do života záměry, které v SSSR existovaly již před 40 lety. V případě X-37B jde vlastně o kosmickou loď, jejíž maketa nesla název BOR-4. V SSSR v té době vznikly i studie s názvy BOR-1, BOR-2 a BOR-3, ale jako nejpokročilejší se nakonec ukázala verze BOR-4. Zkratka BOR vyjadřovala oficiální název Bezpilotní orbitální raketoplán,“ uvedl Knutov.

Novinář Oleg Lurie si je jistý, že Američané se k této supertechnologii dostali během takzvané „divoké privatizace“, tedy v letech 1993 až 1996, kdy docházelo k masívnímu odlivu ruských a sovětských technologií, zejména pak kosmického a vojenského charakteru, na Západ.

NATO tehdy podle něj dokonce vytvořilo zvláštní orgán zabývající se zpracováním informací a poznatků získaných z Ruska a z dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Knutov dodal, že tímto způsobem se USA zadarmo dostaly i k té nejmodernější technologii využité v BOR-4, která se nakonec objevila v X-37B.

Zdroj: Zvězda TV

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Boeing

loading...

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru