Rusko má zbraň budoucnosti – úspěšně vyzkoušelo elektromagnetické dělo

V Laboratoři pro výzkum energetických impulsů v Šatuře v Moskevské oblasti byl s úspěchem vyzkoušen prototyp relsotronu – elektromagnetického děla se schopností udělit střele dosud nedosažitelnou rychlost.

Domácí ruské zařízení udělilo nevelkému plastovému válečku rychlost 11 kilometrů za sekundu. Váleček po nárazu do masivního hliníkového bloku celý blok prorazil a vytvořil v něm působivý otvor (viz titulní foto).

Tvůrci relsotronu (v anglosaských zemích tzv. railgun) tvrdí, že zdaleka nejde o konečnou hranici schopností tohoto zařízení. Dosažené rychlosti mohou být ještě vyšší a místo plastového válce mohou být použity těžké kovové střely. Tím se destruktivní síla zbraně, která se ještě nedávno zdála být jen fantazií, mnohonásobně zvětší.

Je důležité uvést, že na vývoji relsotronu se podílí předseda Ruské akademie věd, akademik Vladimir Fortov. Jak tento vrcholný odborník uvádí, samotnou technologii již mají v laboratoři zvládnutou na potřebné úrovni.

Hlavní problém nyní spočívá v nalezení vhodných materiálů, které by odolaly ohromnému namáhání vznikajícímu při každém výstřelu. Před ruskými vědci tak stojí nelehký úkol – vyvinout dokonalou zbraň, která nejenže bude mít mohutný účinek, ale také odpovídající životnost.

Stojí rovněž za zmínku, že relsotron by mohl být užitečný nejen pro vojenské účely. I když má toto zařízení ohromnou průraznou sílu a lze ho velmi efektivně využít k ničení vzdušných cílů nebo jako palubní námořní zbraň, lze pro něj najít využití i v době míru. Například bude možné pomocí relsotronů vypuštěných na oběžnou dráhu „vyčistit“ prostor kolem Země od tzv. kosmického smetí – anebo zničit asteroidy, u kterých by hrozilo střetnutí se Zemí.

Petr Archipov

Zdroj: politros.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru