„Eurasijský dreamliner“: Rusko a Čína společně pracují na letounu, který může zatopit Boeingu i Airbusu (FOTO)

Rusko a Čína v tvrdé globální konkurenci spojily své síly, peníze a technologie, aby do pěti let poslaly do vzduchu hi-tech širokotrupý dopravní letoun nové generace, jenž může ohrozit zatím dominantní postavení Boeingu 787 Dreamliner i nového evropského Airbusu A350.

Pro Rusko to znamená další navázání na vývoj přerušený rozpadem Sovětského svazu, pro Čínu pak zcela novou příležitost prosadit se z pozice velmoci na světovém trhu civilních dopravních letadel, který v posledních desetiletích – zvláště v kategorii letadel na dlouhé vzdálenosti – ovládají prakticky výlučně západní výrobci.

Prvního listopadu byl na mezinárodní letecké a kosmické přehlídce China Airshow 2016 v čínském Zhuhai kromě jiného poprvé představen také model perspektivního společného rusko-čínského širokotrupého letounu pro dálkové lety.

Zatímco v Rusku je projekt označován písmeny ŠFDMS (z ruského широкофюзеляжного дальнемагистрального самолета), v Číně pak S 929.

Letadlo společně vyvíjejí ruská akciová společnost Sjednocená letecká výrobní korporace (OAK) a čínské letecko-výrobní sdružení Commercial Aircraft Corporation of China Ltd. (COMAC).

Memorandum o společném vývoji ŠFDMS bylo zúčastněnými stranami podepsáno v dubnu 2014. Dokumenty týkající se programu, jehož cílem je vývoj a výroba širokotrupého osobního dopravního letounu pro dálkové tratě, byly podepsány letošního 25. července během oficiální návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Číně.

Součástí dokumentů je také dohoda o zřízení společného partnerského podniku potřebného k realizaci projektu. Podnik bude zaregistrován jako dceřiná společnost COMACu v zóně volného obchodu v obvodu Pchu-tung v Šanghaji.

Podle předběžných údajů bude letoun ŠFDMS schopen přepravit kolem 280 cestujících na vzdálenost 12 000 km. O jeho pohon se budou starat dva proudové motory, každý s tahem 35 tun (bude se jednat o motory Rolls-Royce nebo General Electric, později o perspektivní ruský PD-35).

Se startem prvního prototypu se počítá v roce 2021 a se zahájením sériové výroby a dodávek pak někdy v letech 2025 až 2027, v závislosti na potřebě a objemu nových technologických řešení, která si vývoj letounu vyžádá.

Rusko zabezpečí pro vývoj letounu společné projekční a řešitelské centrum, vlastní sériová výroba bude probíhat v závodě letecko-výrobního sdružení COMAC v Pchu-tungu v Šanghaji (závod byl vybudován s určením pro výrobu čínského dopravního letounu středního doletu S 919).

Zdroj: BMPD

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Facebook / Михаил Жердев

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 • Rusko se vrací k dopravnímu supersoniku. Jeho základem má být Tu-160
  Rusko se pravděpodobně vrátí k výrobě nadzvukových dopravních letadel. Oproti ostatním zemím má značný náskok – disponuje totiž už teď konstrukcí, která se může stát základem nového nadzvukového letounu pro přepravu osob.
  pondělí, 29 leden 2018 23:29 Přečteno 6797 krát
 • Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť
  Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
  pondělí, 28 květen 2018 21:29 Přečteno 5582 krát
 • Do nové dimenze. Rusové chtějí mít do pěti let svůj kvantový počítač
  Ruští vývojáři chtějí během pěti let zkonstruovat kvantový počítač, jehož schopnosti a výkony budou mnohonásobně vyšší než výkony současných počítačů.
  úterý, 27 březen 2018 22:41 Přečteno 4771 krát
 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu
  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.
  sobota, 09 červen 2018 22:13 Přečteno 4754 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru