Asijský rozmach ruského letectví: co lze čekat od aerosalonu v Singapuru

16. února byl v Singapuru za velkého zájmu výrobců civilní i vojenské letecké techniky zahájen největší asijský aerosalon. Zájem je pochopitelný – letecký trh v Číně a jihovýchodní Asii roste nejrychleji na světě.

Nekorektní hrátky s letadly

Singapurská airshow je po aerosalonech v Le-Bourget a Farnborough třetí největší na světě a pro Rusko má v současné době mimořádný význam. Počínaje rokem 2014 sílí v Evropě systematická snaha vytěsnit naši leteckou techniku z výstavních ploch a používány jsou při tom i ty nejšpinavější metody.

Kupříkladu Velká Británie sice veřejně nevydala přímý zákaz účasti Ruska na aerosalonu ve Farnborough v červenci 2014, ale její konzulát nevydal včas víza většině členů delegace OAK

(Objediněnnoj Aviastrojitělnoj Korporaciji, tj. Sjednocené letecké korporace) a zlikvidoval tak vlastně ruský program na aerosalonu.

Po takové zkušenosti s Británií odmítla o rok později státní korporace Rostex vyslat na francouzský aerosalon v Le Bourget ruská vojenská letadla a vrtulníky. Výsledkem toho bylo, že na největším aerosalonu světa uzavřela korporace pouze jeden kontrakt, a to na dodávku tří dopravních letadel SSJ-100.

Není ale třeba se domnívat, že by to vážně ovlivnilo export ruské vojenské letecké techniky. Za prvé – bojové letadlo nebo vrtulník není žádný smartphone a vybírat si ho přímo na aerosalonu nikdo nebude. V podstatě lze říci, že potenciální kupec si dnes pozorně vybírá ze dvou nebo ze tří typů letadel, a pokud už se rozhodne vybrat si právě ruský stroj, je mu zcela jedno, kde smlouvu odepíše – zda na Farnborough nebo někde jinde. A za druhé, aerosalony ve Farnborough a v Le Bourget se ve stále větší míře zaměřují na evropský trh, který byl pro ruské výrobce uzavřen již dlouho před rokem 2014.

Na Le Bourget a Farnborough jezdili představitelé našeho leteckého odvětví ne proto, aby prodávali, ale proto, aby ‚se předvedli'. Všichni naši potenciální kupci vždy byli a i nyní jsou v Indii, Číně, na Blízkém a Středním východě, v Latinské Americe, Africe a Jižní Americe. Každá z těchto zemí má svá specifika spojená s její politikou, reliéfem krajiny nebo klimatem, ale na tomto trhu jsme v podstatě nic neztratili,“ říká vojenský expert, plukovník ve výslužbě a šéfredaktor časopisu Vojensko-průmyslový zpravodaj Michail Chodareňok.

Naši v Asii

Na letecké show v Singapuru letos Rusko představuje letouny Su-35 a Su-30SME a současně, také poprvé, cvičný a bojový Jak-130 a letoun pro počáteční výcvik pilotů Jak-152. „Zvláštní pozornost, kterou věnujeme cvičným letadlům, vyplývá z toho, že v posledních letech bylo do tohoto koutu světa dodáno přes 400 bojových letounů Su a MiG různých typů. Proto OAK na aerosalon přivezlo a nabízí Jak-130 jako letoun pro výuku a výcvik pilotů. Doufá také, že Jak coby cvičný a lehký bojový letoun by mohl zajímat země s relativně malým územím,“ sdělila ze Singapuru na webu televizní stanice Zvezda reportérka TASSu Ludmila Milovanova.

Připomeňme, že Jak-130 je již v současnosti zařazen do výzbroje armády Alžírska, Bangladéše nebo Běloruska. Druhý letoun, Jak-152, je předurčen k počátečnímu výcviku pilotů letadel všech kategorií. Na rozdíl od výkonnějšího a těžšího letounu Jak-130 umožňuje výuku a výcvik pilotů i s prakticky nulovými zkušenostmi. Podle slov redaktorky TASSu sice zatím v Singapuru nejsou na Jak-130 podepsány konkrétní exportní smlouvy, ale stroj vzbuzuje velkou pozornost.

Co se týká stíhaček, v současné době bude mít z obchodního hlediska největší význam poprodejní servis a údržba techniky, a to s ohledem na skutečnost, že Su-30 jsou v Číně, Indonésii, Indii nebo Malajsii nosnými typy stíhacího letectva. Stíhací letoun Su-30SME je exportní variantou stíhačky Su-30SM určené výhradně pro ruské vojenské letectvo. Oproti svým předchůdcům je vybaven novou palubní elektronikou, která významně rozšiřuje jeho bojové možnosti. Zájem o tento typ stroje již projevila vojenská letectva Malajsie, Alžírska a Íránu.

900 ruských vrtulníků

Firma Vrtulníky Ruska hned na začátku aerosalonu podepsala kontrakt na dodání sedmi vrtulníků Ka-32A11VS a dvou Mi-171E Číně. Podle slov generálního ředitele holdingu Vrtulníky Ruska Alexandra Ščerbinina jednotlivé země jihovýchodní Asie a Blízkého Východu projevují zájem také o lehký vrtulník Ka-226T. „S jednou z těchto zemí již probíhají konkrétní jednání a doufáme, že v krátké době bude uzavřena první exportní smlouva na tento typ stroje,“ uvedl Ščerbinin.

Podotýkáme, že Ka-226T je víceúčelový stroj využívaný v ruském vojenském letectvu jako cvičný – umožňující výcvik pilotů všech typů vrtulníků včetně těžkých. Za poznámku stojí i skutečnost, že koncem roku 2015 byla podepsána smlouva o licenční výrobě minimálně 200 vrtulníků určených pro indické vojenské letectvo přímo v Indii. Na aerosalonu jsou vystaveny i vrtulníky Mi-38 a Mi-35M.

Stejně jako v případě stíhacích letounů bude také u vrtulníků věnována vysoká pozornost poprodejnímu servisu a údržbě strojů dodaných do Asijsko-pacifické oblasti. V ní v současné době létá kolem 900 strojů ruské výroby.

Trh se nezměnil

Pověst (a pozici) ruských zbraní výrazně zvýšila vojenská operaci Vzdušných a kosmických sil Ruské federace v Sýrii. Kupříkladu na konci loňského roku vešlo ve známost, že Egypt má v úmyslu obstarat si 62 vrtulníků Ka-52 Alligator a Alžírsko se s Ruskem dohodlo na dodávce 12 kusů stíhacího bombardéru Su-34. O stíhací letouny Su-30 projevuje zájem Írán a o Su-35 Indonésie.

Je důležité si uvědomit, že – na rozdíl od rozšířeného názoru – si ruská bojová letadla zdaleka nekupují jen ty země, které v důsledku sankcí nemají možnost koupit si zbraně jinde. Například Indonésie se při nákupu rozhodovala mezi Su-35 a Lockheed Martin F-16V Viper (nejpokročilejší varianta F-16) a nakonec si vybrala ruský stroj.

Hlavní výhoda ruských výrobců letadel v Asijsko-pacifickém regionu spočívá v tom, že ruská technika se za roky provozu v regionu plně etablovala, a také v tom, že svět zůstává přes přání a snahy západních zemí multipolární. A to znamená, že poptávka po ruských zbraních stále trvá.

Cyril Jabločkin

Zdroj: tvzvezda.ru

Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru