Další dítě sankcí: ruské procesory pro čínské počítače

Čínský producent Lenovo vede rozhovory s ruskou společností T-platforms o používání mikroprocesorů Baikal Electronics ve svých produktech. Informaci přinesly ruské noviny Vedomosti s odvoláním na zdroj blízký ministerstvu průmyslu Ruské federace.

Generální ředitel společnosti Lenovo v Rusku, státech SNS a východní Evropě Gleb Mišin informaci potvrdil s upřesněním, že se jedná o využití ruských procesorů jak v osobních počítačích, tak i v mobilních zařízeních společnosti Lenovo. Věří, že technika Lenovo s ruskými procesory se bude těšit důvěře státních zákazníků, což může společnosti pomoci v konkurenčním boji.

Pokud se rozhovory podaří dotáhnout do konce a ruské procesory se skutečně stanou srdcem čínských počítačů, bude to znamenat další z dlouhé řady „vedlejších produktů“ západní sankční politiky, ryze pozitivních pro rozvoj ruské ekonomiky. Právě sankce, vyhlášené Západem z bezmoci proti Ruskem zvolené strategii na Ukrajině, byly totiž impulzem pro rychlý vývoj procesorové řady Baikal.

Rusko tak zároveň využívá stimul k diverzifikaci ekonomiky, která byla dlouhodobě zranitelná značnou závislostí na vývozu nerostných surovin a cenách komodit na manipulovatelném trhu – jak se ukázalo na řízeném poklesu cen ropy v uplynulých měsících.

A ještě jeden nezanedbatelný přínos lze v uvedeném kontextu vysledovat: výsledem pokusu o „mezinárodní izolaci“ Ruska je i v tomto případě další posilování technologické spolupráce mezi Ruskem a Čínou.

Zdroj: http://politrussia.com/news/smi-lenovo-khochet-359/

 

foto: twitter.com/tvrain

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 • Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť
  Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
  pondělí, 28 květen 2018 21:29 Přečteno 8515 krát
 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu
  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.
  sobota, 09 červen 2018 22:13 Přečteno 6623 krát
 • Síť amerických laboratoří okolo Ruska: podezření přibývají
  Spojené státy vytvořily kolem Ruska uzavřený pás laboratoří, jejichž zaměření a činnost pečlivě utajují. Co je náplní jejich činnosti?
  sobota, 15 září 2018 00:22 Přečteno 6118 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru