Přepisování historie na vrcholu: slovo „sovětský“ zmizelo z článků ČTK o osvobození

Veřejnoprávní Česká tisková kancelář a další média v České republice v souvislosti s výročím osvobození země před 71. lety pokračují v přepisování výsledků druhé světové války. Dělají to plíživě: každým rokem lze sledovat „salámově“ prováděnou změnu slovníku v článcích připomínajících tuto zcela zásadní událost v historii lidstva. Sovětský svaz a Rusko musejí být vykreslovány výhradně v negativním světle nebo zcela ignorovány, zatímco „spojenci“ jsou za každou cenu podsouváni coby ti jediní, které musíme oslavovat.

Antiruská propaganda v podání ČTK nabrala obrátky v souvislosti s příjezdem motorkářské skupiny Noční vlci na Václavské náměstí v sobotu 7. května. „Zhruba šedesátičlenná skupina Nočních vlků, kteří jsou kritizováni za nacionalismus, přijela do Prahy od Vídně,“ napsala ČTK v tomto článku, nadepsaném „Kontroverzní Noční vlci projeli Prahou, vážné incidenty nebyly“.

V dřívějších článcích ČTK Noční vlky opakovaně spojovala s údajným „pravicovým radikalismem“ (a proto se členové skupiny vyznačují mimo jiné sovětskou symbolikou… – pozn. ea24).

Za pozornost stojí fakt, že v celém textu není přesně uveden důvod, proč skutečně Noční vlci přijeli do střední Evropy. A je očividné, jak si redaktoři dávali pozor, aby nepoužili slova „sovětský“ nebo dokonce „osvobození“. V textu tato slova nenajdete, zato se dočtete, jak se na Václavském náměstí mávalo „ukrajinskými, americkými a českými vlajkami, vlajkou EU a NATO“.

Ještě horší, skrytý případ rusofobie se v servisu ČTK objevil v neděli 8. května v souvislosti s připomínkou 71. výročí „konce druhé světové války“. Tento článek, nadepsaný titulkem „Politici a další lidé oslavili na Vítkově výročí konce války“, představuje oficiální zpravodajský text ČTK o připomínce výročí v České republice.

V celém textu není rovněž ani jednou zmíněno slovo „sovětský“, zatímco titulní fotografie zachycuje průjezd džípů s belgickou a americkou vlajkou. K textu je také připojena oslavná fotogalerie konvoje s americkými veterány a symbolikou Spojených států.

A nejen USA, článek také čtenáři plíživě vnucuje význam Velké Británie, když zdůrazňuje, že otec kardinála Duky působil ve Velké Británii u bombardovací perutě a v přímé souvislosti s tímto faktem připojuje Dukovu citaci. „Považuji svou přítomnost zde jako vyjádření úcty a vděčnosti těm, kteří dokázali za tuto zemi položit život, za ni bojovali a vrátili nám svobodu."

Jestliže má někdo tendenci mávnout zde rukou s tím, že „je to jen ČTK“ a že jsou tady horší případy, jako je Česká televize, je třeba zdůraznit, že právě ČTK je mnohdy původním zdrojem informací v tuzemském mediálním prostoru a jejího servisu využívají bezmála všechna plošná média u nás – mimo jiné právě i ČT. Uvedený text převzala řada z nich, včetně například Deníku.

Úkolem těchto dnů tak má být nejen vzpomínka na padlé hrdiny, ale také bojovat se snahou vymazat z paměti národa skutečnost, že Československo osvobodila a naše životy umožnila žít především Rudá armáda, tedy ozbrojené síly Svazu sovětských socialistických republik. (ea24)

Koláž: mikaf, Eurasia24.cz

Reklama

Ohodnotit článek
(1 hlas)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 20. října 2019 a svátek má Vendelín.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama