Proč „Putin může za MH17“? Toto následovalo vždy, když se postaral o mír

Ruský prezident potřetí za poslední tři roky zabraňuje nejen další eskalaci lokálního konfliktu, ale i vypuknutí velké války. Po zastavení příprav amerického útoku na Sýrii, po „Minsku“ i po nynějším vyjednání příměří následovalo vždy to stejné.


Globálním oligarchům, majitelům zadluženého západního světa, kterým každý konflikt pomáhá aspoň trochu řešit jejich stále těžší situaci, nezbývá nic jiného, než provádět útoky v informační válce. Zdatně jim v tom pomáhají i v ČR působící takzvaně veřejnoprávní a korporátní média.


Jak to funguje? Jednoduše a už velmi okatě, ale valná část české populace, zaujatá konflikty v reality show Prostřeno, to stále ještě nevidí, natož aby to spatřovala jako trapné:

12. září 2013 je přijat ruský návrh na likvidaci syrských chemických zbraní – osm dní poté vychází článek „Muž našel psa, jenž vypadá jako Putin“.

12. února 2015 je podepsána dohoda „Minsk 2“ – osm dní poté vychází zpráva „Odstřelovače na Majdanu řídil Putinův poradce Surkov, oznámil ukrajinský prezident“.

22. února 2016 Vladimir Putin oznamuje dohodu o příměří v Sýrii – tři dny poté vychází článek „Podle investigativní skupiny může za zkázu letu MH-17 Putin“.

Za každou mírovou aktivitu je ruský prezident ihned „odměněn“ tím nejnižším způsobem dehonestace nebo nejpodlejším obviněním.

A nyní podrobněji.

Když světové agentury v srpnu a v září 2013 šířily důmyslně vyfabrikovaný příběh o tom, že „Bašár Asad zaútočil na civilisty chemickými zbraněmi“, zbývaly prakticky jen hodiny do útoku americké armády na Damašek. Bezprostředně před jeho zahájením přišlo Rusko s iniciativou, která agresi zabránila, zachránila Sýrii v jejích stávajících hranicích, zamezila explozi terorismu ze Sýrie s přímým dopadem na Střední východ, do Střední Asie, na Kavkaz, do Ruska i do Evropy a na čas znamenala konec snu o velkém mezinárodním konfliktu na Blízkém východě.

Ruská diplomacie prosadila návrh, aby byly syrské chemické zbraně zlikvidovány pod mezinárodním dohledem, na což Američané nemohli nekývnout. Tato událost znamenala de facto obrat v syrské válce a světová veřejnost okamžitě začala vnímat vedení ruského státu a ruského prezidenta jmenovitě jako zastánce míru.

Zoufalé protistraně válkychtivých oligarchů, permanentně zneužívajících zpravodajské služby, PR experty, nadnárodní i „národní“ tiskové agentury, včetně „naší“ „veřejnoprávní“ ČTK, nezbylo nic jiného než nasadit Vladimiru Putinovi psí hlavu. A to doslova. Ani ne deset dní po diplomatickém vítězství strany míru ČTK šíří tento článek. Zdánlivě humor a maličkost (pomineme-li fakt, že připodobnění Obamy ke zvířeti by znamenalo hrubý rasový prohřešek, zatímco v případě Merkelové by šlo o prohřešek genderový).

Ale načasování (náhle jeden nejmenovaný, necitovaný „občan Ukrajiny našel v centru Kyjeva psa“), aktivizace (virálně šiřte a bavte tak své přátele: „fotografie se objevila na několika internetových serverech a mnozí uživatelé si podobu doslova užívají“), skrytá sdělení (Putin je agresor a despota: „V jedné z reakcí na serveru LiveJournal lidé radí nechat psa v klidu a nenaštvat ho. Jinak, jak pisatel s nadsázkou podotýká, není vyloučeno, že jeho majitel už byl zatčen“) i samotný fakt, že informace byla publikována na titulních stranách nejčtenějších serverů, svědčí o jednom: tato odlehčená, rádoby humorná zpráva měla plíživě a skrytě dehonestovat Vladimira Putina ihned po neřízené medializaci jeho diplomatického úspěchu.

Psal se druhý únorový týden roku 2015 a v běloruském Minsku byla podepsána mírová dohoda, která měla zastavit další krveprolití na Ukrajině. Za svojí klíčovou roli v dojednání této úmluvy Vladimir Putin sklidil tvrdou kritiku od domácích „hurápatriotů“, kteří trvali na vojenském dořešení statusu Donbasu, přestože je nyní jasné, že dohoda ušetřila další tisíce lidských životů a Doněcku i Luhansku umožnila pracovat na státnosti a rozvoji.

Putinovy postoje v Minsku byly v příkrém rozporu s mediálním obrazem Ruska chystajícího se na okupaci Ukrajiny, dohoda byla podepsána 12. února a tři dny na to začalo platit příměří. Osm dní po podpisu dohody publikuje „globální“ agentura Reuters u příležitosti výročí Majdanu tuto citaci Porošenka: „Jen před několika dny mi šéf kontrarozvědky řekl, že mu při výsleších členové speciálních jednotek poskytli důkazy o tom, že ruský prezidentský poradce Vladislav Surkov řídil organizaci skupin cizích sniperů na Majdanu.“

Zprávu převzal iDNES a některá další média působící v tuzemsku. „Veřejnoprávní“ Český rozhlas ji dokonce v titulku uvedl jako prezidentské oznámení: „Odstřelovače na Majdanu řídil Putinův poradce Surkov, oznámil ukrajinský prezident“.

Jméno ruského prezidenta se objevuje v titulcích v jasné souvislosti se střelbou na Majdanu – a jakýkoliv prostor pro napadenou stranu v článku neexistuje, vyjma konstatování „Moskva obvinění popřela“. Pokus o dehonestaci ruského prezidenta bezprostředně po „Minsku-2“ je zcela zřejmý.

Naprosto stejný scénář jako v uvedených dvou případech přišel i nyní, po iniciativě Vladimira Putina vedoucí k uzavření dohody o příměří v Sýrii. To je oznámeno v pondělí 22. února a znamená nejen alespoň částečnou redukci uměle vyvolaného a přiživovaného krveprolití v zemi. Znamená také a především utlumení nejvyhrocenější mezinárodní situace za poslední roky a (snad) konec „nadějím“ na velkou válku s Tureckem, potažmo s NATO.

A hned 25. února vychází tato novinářská zrůdnost, vypuštěná v naší zemi agenturou ČTK a důkladně šířená poslušnými „novináři“: „Za sestřelem malajsijského boeingu stál Putin, tvrdí investigativci.“ Prý a údajně. Za pozornost opět stojí použitý jazyk: „Odpovědnost za smrt civilistů nese podle investigativní skupiny Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu, kteří údajně o přesunu zbraně na východní Ukrajinu rozhodli.“ A hotovo. Žádná citace, žádná fakta.

Článek musí urazit všechny investigativní novináře světa, protože z nich dělá absolutní hlupáky: kdyby aspoň nějak toto spinované sdělení naznačilo, proč by mělo být pro Vladimira Putina výhodné zabíjet civilisty v situaci, kdy neexistovalo nic horšího pro zvrácení vývoje v jeho neprospěch.

Závěr žádný. Informační ofenzíva pokračuje.

Pokud jste tento text četli v době vysílání pořadu Prostřeno, děkujeme za pozornost obzvlášť.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Nejčtenější články - Média

  • „Hlídač“ KLDR uznává: Lidem se tam začíná žít lépe
    Navzdory sankcím se život lidí v severokorejské metropoli začíná měnit k lepšímu a země viditelně ekonomicky roste. Konstatuje to server, který se zaměřuje na KLDR, poměry v zemi bedlivě sleduje a dlouhodobě je kritizuje.
    sobota, 13 červenec 2019 22:24 Přečteno 1021 krát

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru