Další krok k suverenitě: všechna média musí být z výrazné většiny ruská

Ruská federace pokračuje v procesu znovuzískání suverenity, tentokrát v klíčové oblasti sdělovacích prostředků. Od Nového roku musely zásadně klesnout podíly zahraničních vlastníků všech médií v Rusku a staly se výrazně menšinovými.

V Rusku od 1. ledna 2016 vstoupila v platnost novela zákona o sdělovacích prostředcích, která omezuje podíl zahraničních vlastníků ve všech médiích v Rusku maximálně na dvacet procent. Dosud zákon umožňoval až padesátiprocentní účast, a to jen v případě televizních a rozhlasových společností.

...

Na dodržování zákona bude dohlížet státní agentura Roskomnadzor, jíž jsou mediální společnosti povinny předložit do 1. února příslušné doklady o vlastnických strukturách.

Příprava legislativní změnu vyvolala na ruském mediálním trhu bouři. Například ve Spojených státech registrovaná společnost CTC Media v prosinci prodala svých 75 procent ve společnosti СТС-Инвестментс ruskému holdingu ЮТВ (United Television Holding Russia).

Discovery Communications zase musela založit společný podnik s ruskou Národní media skupinou (Национальная Меедиа Груыппа).

Reklama

Obdobné změny se děly také na trhu tištěných médií, kdy například vydavatelský dům Axel Springer Russia (v Rusku vydávající mj. časopis Forbes) odkoupila ruská skupina Artcom Media.

Novelu zákona schválila Státní duma 26. září předloňského roku. 1. října 2014 ji schválila také Rada federace a čtrnáct dní poté dokument podepsal prezident Vladimir Putin. Na potřebné vlastnické změny tak byl další rok času.

Zdroj: Vesti.ru

photo credit: 3869 via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama